Vietnam

Vietnam sa nachádza na východnom pobreží polostrova Indočína, zdieľajúc spoločné hranice s Čínou na severe, Laosom a Kambodžou na západe.  Vietnam má 64 provincií, zahŕňajúc 5 samospráv  – Hanoi, Ho Chi Minh City, Hai Phong, Can Tho a Da Nang.  Najviac zaľudnenými oblasťami sú delta Red Riveru a delta Mekongu, ktoré sú zároveň najväčšie rieky Vietnamu. Pobrežie Vietnamu je dlhé 3 444 km. Vietnam je tropická krajina s vlhkým monzúnovým podnebím. Priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi 21 a 31°C.

Významnú úlohu vo vietnamskom hospodárstve má poľnohospodárstvo. Krajina patrí k popredným svetovým vývozcom ryže, korenín, orechov a kešu. Vietnamská ekonomika sa však zmáha a hoci sa v krajine naďalej uplatňuje systém vedúcej úlohy komunistickej strany, patrí k jedným z najrýchlejšie rastúcich. Vďaka tomu vo Vietname klesá aj miera chudoby. Relatívna miera chudoby je teraz nižšia ako v Číne, Indii a na Filipínach.

 

HISTÓRIA:

Podľa legendy sa vietnamská história začína v 7. storočí pred Kristom, štátom Van Lang vedeným kráľmi Hung. Od 1. do 10. storočia po Kristovi bol Vietnam okupovaný Čínou. Až do roku 1945 vládli vo Vietname králi. Po revolúcii vznikla demokratická republika Vietnam a prezident Ho Chi Minh deklaroval nezávislosť. Na základe prímeria s Francúzskom bol Vietnam rozdelený na dve územia – Sever, ktorý sa pod Ho Chi Minhovým vedením stabilizoval ako komunistický a Juh, kde bola proklamovaná republika. Po dlhoročných nepokojoch a vojne sa víťazstvom Ho Chi Minha Vietnam zjednotil a v roku 1975 vznikla súčasná Socialistická republika Vietnam.

NÁBOŽENSTVO:

Hlavné duchovné vplyvy vo Vietname zahŕňajú budhizmus, taoizmus, konfucionizmus a prírodné náboženstvá (uctievanie Predka, Matky). Kresťanstvo priniesli misionári v prvej polovici 16. storočia. V súčasnosti je druhým najrozšírenejším náboženstvom, nasledujúc po budhizme. Medzi ďalšie praktizované náboženstvá patria islam a Cao Dai, s vyššou koncentráciou na juhu.