Kampaň „Ľudia nie sú na predaj – GIFT box Slovakia“ | Slovenská katolícka charita


Kampaň „Ľudia nie sú na predaj – GIFT box Slovakia“

pridal: wp-dev | dátum: 10. januára 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 10. januára 2014 – MV SR v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou spustila dnes, 10. 1. 2014, kampaň v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi s názvom „Ľudia nie sú na predaj – GIFT box Slovakia“. Ide o interaktívnu kampaň nainštalovanú na prízemí nákupného centra EUROVEA v Bratislave, ktorá pozostáva z veľkej „darčekovej krabice“ GIFT boxu, v ktorom návštevníci nájdu „prekvapenia“ v podobe príbehov a fotografií obetí obchodovania s ľuďmi.

Spustením kampane sa tak oddnes Slovensko stáva súčasťou globálnej kampane zameranej na aktivizáciu v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a odstránení otrockej práce.

Počet žien, mužov a detí, s ktorými sa obchoduje ako s tovarom, buď priamo v ich vlastnej krajine alebo do zahraničia neprestajne narastá. Slovensko intenzívne bojuje s obchodovaním s ľuďmi už od roku 2005. Odvtedy boli prijaté mnohé opatrenia, ktorých cieľom bolo a naďalej je chrániť obete obchodovania s ľuďmi a odhaľovať páchateľov tohto trestného činu. Keďže obchodovanie s ľuďmi porušuje práva a ovplyvňuje životy veľkého množstva ľudí vo svete, v Európe a Slovensko nevynímajúc, MV SR sa aktívne zapája do množstva projektov a preventívnych aktivít zameraných na zvýšenie povedomia a ochranu potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi.

Kampaň „Ľudia nie sú na predaj – GIFT box Slovakia“ je súčasťou preventívnych aktivít. Túto kampaň realizuje Ministerstvo vnútra SR a Slovenská katolícka charita v spolupráci s autormi kampane organizáciou STOP THE TRAFFIK a Globálnou iniciatívou OSN pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (UN.GIFT).

Samotná kampaň pozostáva z veľkej „darčekovej krabice“, ktorá bude vystavovaná počas celého roka 2014 na rôznych miestach na Slovensku prístupných verejnosti vo všetkých krajoch. Samotné darčekové balenie v tomto prípade predstavuje spôsob, akým obchodníci s ľuďmi lákajú svoje obete najmä falošnými sľubmi o lepšom zárobku. Keď však vstúpite do danej krabice zistíte, že nejde o lukratívne ponuky zamestnania, ale zoznámite sa s reálnymi príbehmi ľudí, ktoré na takéto falošné sľuby boli zlákané a stali sa obeťou niektorej z foriem obchodovania s ľuďmi, akými sú sexuálne, pracovné zneužívanie, domáce otroctvo, nútené sobáše, nelegálne adopcie detí, obchodovanie s orgánmi a iné.

Prvá kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi v takej podobe, aká sa spúšťa dnes v Bratislave bola spustená vo Veľkej Británii mimovládnou organizáciou Stop the Traffik v spolupráci s Globálnou iniciatívou OSN pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (UN.GIFT) a to počas olympijských hier v Londýne v roku 2012. V roku 2013 prebiehala táto kampaň aj počas Pohára konfederácií FIFA a Svetového dňa mládeže. V roku 2014 má táto kampaň prebiehať počas Majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii a rovnako aj v rámci Letných olympijských hier v Brazílii v roku 2016.

Informácie o najbližších termínoch a miestach kde bude kampaň predstavená pre verejnosť nájdete na stránkach www.minv.sk a www.obchodsludmi.sk.