Aktuality

Čo máme nové?

Pomáhajú, aj keď sami potrebujú pomoc: Ukrajinskí migranti na Slovensku počas pandémie COVID-19

pridal: charita | dátum: 1. júla 2020 | kategória: Aktuality

Ljubov sa ešte nikdy nestretla s takým prílevom objednávok do svojej krajčírskej spoločnosti LDKJada, ako vtedy, keď premiér vyhlásil mimoriadny stav vo štvrtok 12. marca 2020. O niekoľko dní neskôr prišlo nariadenie povinnosti nosenia rúšok na verejnosti. „Rúška nám brali doslova spod ruky. Sotva sa mi podarilo dokončiť posledný steh a už ich nebolo,“ spomína táto Ukrajinka, ktorá na Slovensku žije už 26 rokov. Poukazuje na to, že šitie bavlnených rúšok predstavovalo znovu-použiteľnú alternatívu oproti jednorazovým chirurgickým rúškam, ktoré boli v tom čase vypredané v takmer každej lekárni. Ljubov Daubnerovej a niekoľkým jej kolegyniam sa dodnes podarilo vyhotoviť viac ako 45 tisíc látkových rúšok. Niektoré darovali rodinám v núdzi, domovom pre seniorov alebo nemocnici v neďalekej Myjave. 

Zatiaľ čo Ljubov málokedy zdvíha hlavu od šijacieho stroja, jej najlepšia kamarátka Anna Shvachka úzkostlivo sleduje správy o šírení COVIDu-19 na Ukrajine. „Jedna pätina všetkých nakazených koronavírusom na Ukrajine sú zdravotnícki pracovníci!“ zdôrazňuje a pokračuje v predstavení plánu ukrajinskej diaspóry na Slovensku, ktorá si určila cieľ verejnou zbierkou  pomôcť jednej konkrétnej nemocnici v meste Chotín v Černovickej oblasti: „Momentálne zbierame peniaze, za ktoré potom nakúpime ochranné pomôcky pre zdravotnícky personál a odošleme ich do tejto nemocnice budúci týždeň.“ Nemocnica v meste Chotín už eviduje 22 potvrdených prípadov nového koronavírusu medzi lekármi, lekárkami a zdravotnými sestrami v dôsledku chýbajúcej ochrany horných dýchacích ciest. Pred piatimi rokmi Anna, ktorá po anexii v roku 2014 opustila Krym, založila slovensko-ukrajinskú mimovládnu organizáciu s názvom Sme spolu / Ukraine – Slovakia SOS. Vtedy jej cieľom bolo zmierniť utrpenie spôsobené vojnou, ktorá sa odohrávala v južných a juhovýchodných oblastiach Ukrajiny. Ako riaditeľka tejto mimovládnej organizácie teraz využíva sieť ukrajinských migrantov a migrantiek na Slovensku, aby zmobilizovala podporu na pomoc svojim krajanom v boji proti COVIDu-19. 

Ukrajinci, ako napríklad Anna a Ljubov, tvoria najväčšiu komunitu prisťahovalcov na Slovensku. Predstavujú asi 27% z viac ako 143 tisíc prítomných cudzincov. Na rozdiel od migrantov z EÚ, ktorí sa môžu voľne pohybovať v rámci Schengenskej zóny, musí každý, kto prichádza z Ukrajiny, získať povolenie na pobyt alebo vízum, ktoré ho oprávňuje na legálny vstup na Slovensko. A práve táto povinnosť zo zákona ohrozuje v súčasnej situácii pandémie mnohých štátnych príslušníkov tretích krajín, vrátane ukrajinských pracovníkov a pracovníčky. Vzhľadom na cestovné obmedzenia a zatvorenie úradov Hraničnej a Cudzineckej polície nie je v prípade uplynutia ich platnosti možné predĺžiť platnosť povolení. Prekročenie platnosti víza alebo povolenia však znamená obvinenie z nelegálneho pobytu v krajine a má vážne následky. Podľa štatistík Úradu práce by to mohlo ovplyvniť až 23 tisíc Ukrajincov pracujúcich na Slovensku. 

Všimla si to Platforma mimovládnych organizácií pre migráciu a integráciu. Jej členovia – Slováci ako aj Ne-Slováci – bojovali za zmenu a doplnenie zákona, ktorý by umožnil štátnym príslušníkom tretích krajín legálne sa zdržiavať na Slovensku aj keď platnosť ich povolení počas pandémie vypršala. „Sme veľmi radi a vďační, že nedávne zmeny v zákonoch týkajúcich sa migrantov umožnili toľkým ľuďom zostať na Slovensku až 60 dní po zrušení výnimočného stavu,“ uviedla Anna po zistení, že zmena bola úspešne schválená parlamentom.

Nanešťastie, návrh vynechal podnikateľov cudzineckého pôvodu, ako je napríklad Ljubov, ktorí sú povinní konštantne preukazovať zisk, aby mohli získať povolenie na podnikanie a aj v ňom pokračovať. Odborníčka na migrantské právo Zuzana Števulová preto uverejnila článok v známom denníku SME, v ktorom zdôraznila potrebu pamätať aj na malé a stredné podniky vedené migrantmi. Ondrej Dostál, poslanec za stranu SaS, na to zareagoval a v parlamentnej rozprave predložil návrh na odpustenie požiadavky preukazovať zisk počas koronakrízy, pričom uviedol, že „je možné očakávať, že štátni príslušníci tretích krajín s udeleným prechodným pobytom na účel podnikania nebudú schopní splniť tieto podmienky, nie však z dôvodu ich zavinenia, ale z objektívneho dôvodu, ktorými sú opatrenia štátu na zamedzenie šírenia koronavírusu a nimi ovplyvnená hospodárska situácia celej krajiny“. Výnimka bola nakoniec schválená a udelená

„Nezabudnite, že najdôležitejšou vecou, ​​ktorú my ako migranti potrebujeme, je rovnosť s občanmi danej krajiny,“ zdôrazňujú Anna a Ljubov. Opäť sa presvedčili, že na Slovensku sú aj ľudia, ktorí si uvedomujú a oceňujú prínos migrantov pre spoločnosť. 

Anna a Ljubov pracujúce pre organizáciu SME SPOLU/ Ukraine-Slovakia SOS
Anna a Ljubov pracujúce pre organizáciu SME SPOLU/ Ukraine-Slovakia SOS

Majka Viglašová