Aktuality

Čo máme nové?

Darčekom ku dňu detí im bola pitná voda

pridal: charita | dátum: 30. mája 2022 | kategória: Irak

112 detí zo základnej školy v irackom Birsteku má vďaka spolupráci Slovenskej katolíckej charity s miestnou organizáciou Shingala Azad Organization ڕێکخراوا شنگالا ئازاد po dlhých rokoch v škole pitnú vodu. Ako sa nám to podarilo?

Na zmenu k lepšiemu sme využili filtračné chladiace zariadenie, ktoré čistí vodu zo staršej studne a aj ju príjemne ochladí. V krajine, kde je osem veľmi teplých mesiacov kedy teplota dosahuje aj 50°C, je to výtané osvieženie. Deti doteraz pili zdravotne škodlivú vodu. Teraz sú vďačné za novú možnosť, ktorá je pre Slovensko samozrejmosťou.

Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid.

„Ešte pred namontovaním filtračného zariadenia sa nám podarilo vymeniť zhrdzavenú nádrž na streche školy,“ teší sa zo spolupráce Šárka Petrová, vedúca organizácie Shingala Azad, ktorá na severe Iraku žije od roku 2015. Šikovní remeselníci je tam namontovali, aby sa voda po otočení kohútika dostala samospádom k smädným deťom. V obci vŕtame tiež novú studňu, ktorá by mala byť spojazdnená už na jeseň. Pomôže cez 3000 vysídlencom, ktorí sem ušli pred vojnou a násilím zo strany ISIS. Voda potečie až k nim domov. Na zásobovanie školy by však nestačila.

V júni sa ešte plánuje montáž chladiaceho filtračného zariadenia do miestneho zdravotného strediska.