Aktuality

Čo máme nové?

Deťom z Ukrajiny pomáhame spracovať emócie počas vojny

pridal: charita | dátum: 26. apríla 2023 | kategória: Ukrajina

S nádejou si uvedomujeme, že každé dieťa, ktoré prejde vojnou, sa stane dospelým, ktorý bude formovať Ukrajinu. A je nesmierne dôležité, aby tieto deti vyrastali fyzicky a duševne zdravé. Je nutné im včas poskytnúť podporu a vysvetliť im situáciu v krajine. Ako sa to darí v Dnipre?

Náš partner Карітас Донецьк у м. Дніпро organizuje kurzy psychologickej pomoci pre deti, ktoré sa presťahovali z frontových miest Ukrajiny. Celá práca s deťmi je zameraná na ich emocionálnu úľavu, podporu v prežívaní emócií a na hodinách sa deti môžu nielen naučiť nové „psychologické techniky“, ale aj jednoducho komunikovať so svojimi rovesníkmi, vymieňať si zážitky a zabávať sa s kamarátmi. Je to vďaka nášmu partnerstvu od roku 2019 a spoločnému projektu.

Kreslenie je nielen krásne a zábavné, ale pomáha deťom prekonávať rôzne negatívne emócie. Je to tiež jeden z najúčinnejších spôsobov, ako sa vyrovnať s ťažkými alebo traumatickými udalosťami. „Učíme ich rôzne techniky upokojovania: predstavovať si bezpečné miesto, dýchacie techniky na upokojenie,“ dodáva koordinátorka Svitlana Šuch z Ukrajiny.

Jedným z účastníkov kurzov je Matvej z Chersonskej oblasti. Uprostred výbuchov nestratil svoje sny. Sníval o bicykli a tiež nebolo dňa, kedy by následne nespomínal: „Pamätáš si, ako sme boli v pivnici?“ S blízkymi sa tam skrýval pred ostreľovaním. O kurze hovorí: „Spočiatku to bolo pre mňa v triede trochu ťažké, pretože sme si všetci spomínali na udalosti, ktoré sme tento rok zažili. Ale potom si človek uvedomí, že aj dychové cvičenia, fyzická aktivita alebo komunikácia s inými deťmi ho môžu urobiť o niečo šťastnejším a hľadať v živote pozitívnejšie momenty.“

Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid a tiež vďaka štedrosti darcov, ktorí prispeli cez Slovenskú katolícku charitu na pomoc obetiam vojny na Ukrajine.

Ak chcete pomôcť vysídlencom aj materiálne, pošlite im poukážku. Ďakujeme.