Aktuality

Čo máme nové?

KBS vyhlasuje na 26. marca zbierku na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom

pridal: charita | dátum: 17. marca 2023 | kategória: Zbierky

Na 5. pôstnu nedeľu (26. marca 2023) bude v katolíckych kostoloch na celom Slovensku zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom. Milodary pomôžu našim bratom a sestrám v núdzi, ktorí žijú v krajinách Blízkeho východu (v Iraku, Sýrii a Libanone). Projekty na podporu prenasledovaných kresťanov a utečencov realizuje na základe poverenia KBS Slovenská katolícka charita (SKCH) spolu s lokálnymi partnermi.

„V januári 2023 vycestoval sekretár KBS Ivan Ružička spolu s tímom SKCH na monitorovaciu cestu do Iraku, kde videli ovocie našich predchádzajúcich projektov. Spolu s miestnymi zhodnotili ich prínos pre ich každodenný život. Zároveň si vypočuli množstvo ďalších potrieb a žiadostí o pomoc, kvôli ktorým chceme v tejto pomoci aj naďalej pokračovať,“ uvádza v liste do farností Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup a zároveň predseda Rady pre migrantov a utečencov.

Mottom tohtoročnej zbierky je stať z Lukášovho evanjelia: „Neboj sa, maličké stádo, lebo vášmu Otcovi sa zapáčilo dať vám kráľovstvo.“ (Lk 12, 24). Je to zároveň biskupské heslo otca Yousifa Thomasa Mirkisa, arcibiskupa chaldejsko-katolíckej cirkvi v Kirkúku, ktorý v meste vybudoval kresťanskú štvrť Sekanyan. „Prišiel som sem ako biskup pred 9 rokmi. Bola tu púšť a teraz tu žije 340 kresťanských rodín. Viete, nechcem, aby kresťania utekali. Teraz tu máme školu, zatiaľ na odborné kurzy. Chceli by sme postaviť kostol,” hovorí otec Mirkis. Vďaka darom zo zbierky spred dvoch rokov sa podarilo zakúpiť lavice pre túto školu.

Doterajšia pomoc

SKCH je od roku 2015 v kontakte s kresťanskými komunitami v irackých mestách Kirkúk, Sulejmania a Erbil, kde podporila výstabu a vybavenie pastoračných miestností, škôlok, kláštorov, senzorických miestností pre deti s autizmom a štúdium mladých, ktorí sem utiekli pred násilím a prenasledovaním tzv. Islamského štátu. Pre vnútorných vysídlencov postavila charita už 17 studní s pitnou vodou aj vďaka spolufinancovaniu z oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid a namontovala čistiace filtre do viac ako 100 domácností. V Sýrii sa pomoc charity a jej partnerov zameriava na podporu rodinných centier, predškolského vzdelávania a zachovanie aramejského jazyka, ktorým hovoril Ježiš. V súčasnosti tiež prebieha distribúcia humanitárnej pomoci po februárovom zemetrasení. V Libanone podporuje charita vzdelávanie palestínskych utečencov.

Konferencia biskupov Slovenska už v minulosti vyhlásila niekoľko zbierok na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom. Viac informácii k aktuálnej zbierke a informácie o projektoch je možné nájsť na stránke utecenci.kbs.sk.

Tu si môžete pozrieť krátke video k zbierke: