Aktuality

Čo máme nové?

Murujeme domčeky, ktoré ochránia nové studne

pridal: charita | dátum: 24. marca 2022 | kategória: Irak

Na severe Iraku sme spolu s lokálnym partnerom, Shingala Azad, majstri na výstavbu studní pre vnútorných vysídlencov. Doteraz sme postavili 15 studní s pitnou vodou. Koncom minulého roka sme sa pustili do ďalších. Výstavba by mala byť hotová na jeseň 2022. Pozrite sa ako práce napredujú.

Studne, ktoré staviame v obciach Bersavy a Birstek prinesú pitnú vodu pre 6200 kresťanov, jezídov a moslimov, ktorí zostali bývať vo svojej krajine, ale museli ujsť pred násilím bojovníkov ISIS. Vidieť, že v krajinách, kde je alebo bola vojna je pomoc potrebná dlhodobo. Vŕtanie do hĺbky máme za sebou. Niektoré dni sme postupovali rýchlosťou 4 metre za deň inokedy 12 metrov. Záležalo to od toho, či sme narazili na kameň.

Murovanie ochranných domčekov

V prácach na studniach sme sa posunuli k betónovaniu a murovaniu ochranných domčekov. Budú v nich ukryté generátory elektrickej energie, ktoré zabezpečia plynulý chod čerpadiel. Vodu ťaháme z hĺbky 250 metrov.

📷 Ruku k dielu prikladajú aj miestni stavbári. Keď sa na výstavbe podielajú, cenia si studňu a pitnú vodu ešte viac. Bersavy, Irak, 2022.

Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid.