Aktuality

Čo máme nové?

Poukážky pomáhajú: Dva príbehy z Dnipra

pridal: charita | dátum: 11. júla 2022 | kategória: Ukrajina

Pani Lydia s cukrovkou a pani Svitlana s chorou a imobilnou mamou získali vďaka spolupráci Slovenskej katolíckej charity a Caritas Donetsk poukážky na potraviny a lieky. Patria medzi viac ako 1000-ku ľudí, ktorým sa okrem poukážok dostalo aj psychologickej pomoci. Tu sú ich príbehy.

Dobrý deň,

chcem sa vám poďakovať za vašu pomoc v tomto ťažkom čase vojny. Vaša pomoc bola práve teraz potrebná a dôležitá. Vďaka poukážkam som si mohla zakúpiť pre mňa veľmi potrebné lieky a potraviny, ktoré si v tomto pre Ukrajinu zložitom čase nemôžem dovoliť. Vojna ničí mestá, dediny, duše a telá ľudí. Výsledkom je bolesť, utrpenie, strata života a poškodené duševné a fyzické zdravie. Kvôli týmto udalostiam som prišla o prácu, ktorá bola pre mňa veľmi dôležitá, a je veľmi ťažké vyžiť z jedného dôchodku. Mám 72 rokov, cukrovku, som závislá od inzulínu, mám dlhoročnú hypertenziu, očné choroby – glaukóm, šedý zákal. Kvôli ťažkej situácii v krajine a neustálym obavám som začala strácať zrak a nedávno som utrpela infarkt myokardu. Vaša pomoc je veľmi dôležitá a aktuálna. Veľká vďaka Bohu, zamestnancom charity a všetkým dobrodincom! Veľa zdravia, prosperity a pokojného neba nám všetkým.

S pozdravom
Martynova Lydia Oleksandrivna

Gizha Svitlana Mykolayivna žila 56 rokov s manželom a svojou matkou (82 rokov) v meste Netaylov vo vzdialenosti 15 km od Donecka. Táto oblasť bola do 24. februára 2022 pod kontrolou Ukrajiny. Osem rokov boli predmestia Netaylova pravidelne pod paľbou militantov z DNR a ruských okupantov. Od 24. februára 2022 sa situácia v meste dramaticky zmenila, výrazne sa zvýšilo ostreľovanie, dokonca došlo aj k zásahom do susedných domov. Po niekoľkých prebdených nociach sa pani Svitlana rozhodla opustiť rodné mesto a odísť s rodinou do Dnipra. Keďže Svitlanina matka Vira Vasylivna sa už nejaký čas nemôže sama pohybovať a má množstvo sprievodných chorôb (ktoré sa začali zhoršovať), rozhodli sa dohodnúť si auto so susedmi a nebezpečné miesto okamžite opustiť. 6. apríla Svitlana a jej rodina opustili Netaylove. Brali si len najnutnejšie veci (lieky, nejaké oblečenie a obuv). Cesta trvala 8 hodín. Pre Viru Vasylivnu bolo veľmi ťažké prežiť cestu, ale našla v sebe silu a vďaka starostlivosti a podpore rodiny dokázala tieto ťažkosti prekonať a dostať sa na relatívne bezpečné miesto.

Vďaka poukážkam zo Slovenska zabezpečila pani Svitlana stravu a lieky pre svoju mamu na nevyhnutný čas.

Pridajte sa k pomoci rodinám, ktoré opustili svoj domov kvôli hrôze vojny!
Dodnes sme poslali na Ukrajinu viac ako 1200 poukážok na potraviny a lieky.