Aktuality

Čo máme nové?

Svitlana z Dnipra: Vysídlenci sú traumatizovaní a potrebujú psychologickú pomoc

pridal: charita | dátum: 4. júla 2022 | kategória: Ukrajina

Slovenská katolícka charita podporuje v Dnipre tím psychológov, ktorí sa venuje vnútorným vysídlencom tzv. IDPs od roku 2020. Prečítajte si rozhovor so Svitlanou Šuch, spolupracovníčkou SKCH a zamestnankyňou Caritas Donetsk, o ich návrate z Ľvova do Dnipra a súčasných výzvach humanitárnej a psychologickej pomoci pre vnútorných vysídlencov na Ukrajine.

Je to už dávnejšie, ale ako ste sa cítili, keď ste sa mohli vrátiť z Ľvova domov do Dnipra?

Zaplavovali nás emócie od extrémnej radosti až po hlbokú bolesť a úzkosť zároveň. Na jednej strane sme sa všetci členovia tímu veľmi tešili, že sa vraciame domov, pretože sme tam mali dom, rodinu, príbuzných, priateľov a kolegov, ale na druhej strane sme pociťovali úzkosť, strach a stres, pretože hrozba raketových útokov, sirény a vojna neumožňujú cítiť sa bezpečne. Je nám smutno zo zničených a poškodených miest, domov, z mŕtvych a zranených. Na druhej strane sme radi, že môžeme pomáhať a pracovať v takej ťažkej chvíli a podporovať tých, ktorí to potrebujú.

Koľko IDPs – vnútorne vysídlených osôb, je momentálne v Dnipro a s čím všetkým im pomáhate?

V Dnipro je oficiálne registrovaných viac ako 90 000 vysídlených osôb. Podľa primátora mesta Dnipro sa v meste nachádza viac ako 220 000 vnútorne vysídlených osôb/migrantov. Všetci bez výnimky potrebujú psychologickú pomoc, ubytovanie, potraviny, hygienické potreby, oblečenie, tranzitné ubytovanie a materiálnu pomoc. Naša charita „Caritas Donetsk“ poskytuje čiastočne uvedenú pomoc pomocou projektov, čo však nestačí, pretože zdroje organizácie sú v súčasnosti obmedzené. Väčšina charitatívnych a vládnych inštitúcií je už vyčerpaných a nie sú schopné poskytnúť pomoc, pretože počet vysídlených osôb pre mesto Dnipro je mimoriadne vysoký. V súčasnosti na Ukrajinu naďalej prichádzajú ľudia z horúcich oblastí a potrebujú naliehavú pomoc a podporu.

Na konci apríla za vami do Dnipra prišli naši kolegovia s 80 tonami potravín a materiálnej pomoci, ako rýchlo sa dostali k núdznym?

Caritas Donetsk prijala humanitárnu pomoc od Slovenskej katolíckej charity v apríli 2022. Humanitárna pomoc sa 2,5 mesiaca rozdeľovala medzi sociálne slabé vnútorne vysídlené osoby (mnohodetné rodiny, osamelí rodičia, ľudia so zdravotným postihnutím, ľudia s ťažkým a chronickým zdravotným postihnutím, osoby nad 60 rokov veku), ktorí sa po 24. februári 2022 museli presťahovať do mesta Dnipro a Dnipropetrovskej oblasti.

Humanitárna pomoc bola poskytnutá aj zástupcom 15 miestnych komunít a partnerských organizácií, ktoré poskytujú pomoc v mnohých lokalitách Dnipropetrovskej oblasti. Sociálni pracovníci fondu sa starajú v priemere o 300 osôb (rodín). Caritas Donetsk tiež vytvorila strategickú zásobu potravín, hygienických výrobkov a liekov na núdzovú reakciu na potreby obzvlášť zraniteľných vnútorne presídlených osôb alebo na presun na „horúce miesta“ v Charkove, Donecku a Luhanskej oblasti, odkiaľ naši dobrovoľníci evakuovali ľudí. Táto pomoc je veľmi potrebná pre tisíce ľudí v núdzi. Vyjadrujeme úprimnú vďaku SKCH a všetkým zainteresovaným za pomoc, ktorú dostali tisíce ľudí.

Aké veci, potraviny, drogériu je momentálne najťažšie zohnať?

V súčasnosti má krajina základné druhy potravín a tovaru, avšak v prípade potreby nákupu veľkého množstva rovnakých komodít môžu nastať ťažkosti. Taktiež situácia s tovarom sa môže meniť v závislosti od bezpečnostnej situácie v regióne. 

Ťažkosti v súčasnosti začínajú s tovarom, ktorý bol predtým dodávaný z regiónov, ktoré sú v súčasnosti zničené alebo okupované (napríklad zelenina a ovocie z Chersonskej oblasti, ktorá je v súčasnosti okupovaná, soľ z Doneckej oblasti, benzín zo závodu Kremenčuk, sklady ropy, ktoré sú na území Ukrajiny už takmer všetky zničené). S benzínom sú značné ťažkosti – zvýšenie nákladov o 50 percent, fronty viac ako 1-2 kilometre, jedno auto môže natankovať maximálne 10 litrov. Tiež dochádza ku všeobecnému zdražovaniu všetkého. Núti to tak ľudí ešte viac šetriť a odopierať si aj to najpotrebnejšie.

IDPs poskytujete psychologickú pomoc. Koľko psychológov máte v tíme? Stačí to alebo je záujem oveľa väčší?

Caritas Donetsk má v súčasnosti 5 praktických psychológov, ktorí pracujú na rôznych projektoch. Tento počet je však momentálne nedostačujúci. Denne dostáva charita viac ako 300 žiadostí od ľudí, ktorí utrpeli následky vojny na Ukrajine. Všetci bez výnimky sú psychicky traumatizovaní a potrebujú psychologickú pomoc. Mesto Dnipro je tiež nárazníkovou a tranzitnou zónou, ktorá prijíma pre mesto mimoriadne vysoký počet vnútorne vysídlených osôb – ľudia žijú v školách, gymnáziách, materských školách a iných štátnych inštitúciách.

Strata domova, smrť rodinných príslušníkov, nútené presídlenie, ťažká materiálna situácia, strata práce a živobytia, násilie a rabovanie sú len niektoré z ťažkostí, ktoré zažívajú takmer všetci Ukrajinci. Vzhľadom na túto situáciu je potreba psychologickej podpory pre obete mimoriadne naliehavá a zostane takou aj v nasledujúcich rokoch. Potreba psychologickej podpory obyvateľstva v súčasnosti prevyšuje možnosti charity, a to aj napriek maximálnemu pracovnému zaťaženiu a rôznym povinnostiam psychológov pracujúcich v projektoch organizácie.

Vďaka spoločným projektom s SKCH ste pomohli cez poukážky na potraviny a lieky viac ako 1000 rodinám. Rozdali ste už všetky poukážky z nášho projektu alebo vám ešte nejaké zostali?

Všetky poukážky boli distribuované IDP v súlade s plánom projektu a v dohodnutom formáte (za bezpečnostných podmienok) v stanovenom termíne – do konca mája roku 2022. Vzhľadom na okolnosti práce vo vojnových podmienkach mal projekt prebytok finančných prostriedkov. Rozhodli sme sa požiadať našich slovenských partnerov o súhlas s nákupom ďalších 33 poukážok na lieky a potraviny, aby sme zabezpečili väčšie pokrytie pre tých, ktorí to potrebujú. Dnes prebieha proces nákupu certifikátov, ktoré budú distribuované budúci týždeň.

💙Tím Caritas Donetsk by sa chcel úprimne poďakovať našim slovenským darcom a partnerom za ich štedrosť, dobročinnosť, húževnatosť, flexibilný prístup, modlitbovú podporu a za všetky projekty a aktivity pre ľudí v núdzi v Dnipropetrovskej oblasti.