Týždeň v Charite: S varením ukrajinského boršču vypomáhali aj manželia z Havaja | Slovenská katolícka charita


Týždeň v Charite: S varením ukrajinského boršču vypomáhali aj manželia z Havaja

pridal: charita | dátum: 11. júla 2022 | kategória: Aktuality

Na Slovensko prichádzajú pomáhať dobrovoľníci zo zahraničia. Okrem potravinovej pomoci sa zapájajú do pestrých aktivít, ktoré majú ukrajinským odídencom spríjemniť pobyt u nás.

Piešťany – Od abecedy až po zaujímavosti o Slovensku – kurz slovenského jazyka prebieha v Piešťanoch v plnom prúde. Týždenne sa v tamojšom Centre podpory schádza približne 20 záujemcov z Ukrajiny, možná je výučba aj online. Hodiny vedie dobrovoľníčka Evka, ktorá si takto vypĺňa čas na rodičovskej dovolenke.

Bytčica –  Už tradične na sviatok sv. Cyrila a Metoda pripravuje miestna farská charita pre svojich priaznivcov Farský deň. Po slávnostných svätých omšiach ich čakalo pohostenie v podobe opekačky a vareného gulášu. Pre deti boli pripravené rôzne hry a súťaže. Celý deň sa niesol v duchu vďačnosti – pán farár ocenil obetavú službu miništrantov, Charita darcov a občania prácu farskej charity.

Spišská Nová Ves – Letné prázdniny sa ešte len nedávno začali, ale v Dome Charitas sv. Jozefa nemajú deti núdzu o pekné zážitky. Vďaka štedrosti darcov mávajú pravidelne grilovačky, do prípravy ktorých sa aj sami zapájajú.  Mnohé aktivity vykonáva zdravý človek rutinne, pre hendikepované deti sú to však výzvy na niekoľko hodín. Nedávno si tiež napríklad trénovali varenie špagiet. Čaká ich aj varenie cukrovej vaty a letný program deťom obohatí aj výlet za koníkmi a návšteva Prešova či Košíc.

Dolný Kubín – Do sveta Indiánov sa ponorili ukrajinské deti, ktorým letný program vymýšľajú v dolnokubínskom centre podpory. Počas kreatívneho dopoludnia si vyrábali indiánske čelenky a náramky, ktorými sa následne ozdobili.

Košice –  Pomôcť prekonať traumu z vojny a spríjemniť pobyt na Slovensku sa Ukrajincom snažia aj v Centre podpory na Moyzesovej 24 v Košiciach, kde pre nich pripravili pestrý talón zaujímavých aktivít – modelovanie z hliny, kurz strečingu pre deti, mládež aj ženy, hodiny tanca Zumba či arteterapeutický tréning pre mamy s deťmi vo veku od 2 do 5 rokov.

Košice, Prešov – Dobro nepozná hranice. Na Slovensko prišla skupina mužov z Nového Zélandu, USA a Veľkej Británie, aby pomohli ukrajinským odídencom. So svojím otcom prišiel aj malý Joseph, pre ktorého bola táto dobročinná misia veľkým zážitkom. Za peniaze, ktoré vyzbierali medzi svojimi priateľmi a kolegami, nakúpili a odovzdali potravinovú pomoc vo viacerých charitných strediskách.  Vo svojej ceste pokračovali ďalej i do Sobraniec, Spišskej Novej Vsi a Žiliny.

Prešov – Pri príprave ukrajinského boršču vypomáhal manželský pár z Havaja. Paul a Karen sú aktívnymi dobrovoľníkmi, ktorí prišli na Slovensko za účelom pomôcť ukrajinským odídencom. V tamojšom Centre podpory sa zúčastnili príprav ukrajinského národného jedla – boršču. Po uvarení pomohli personálu distribuovať jedlo približne 50 ukrajinským priateľom, ktorí prišli na obed. Keďže piatok je aj dňom rozdeľovania humanitárnej pomoci, aj tu boli Paul a Karen nápomocní.

Stropkov – Dobrou hudbou a spevom sa rozozvučal areál Komunitného centra v Stropkove počas skvelej akcie Hudba pre všetkých, ktorej cieľom je zlepšiť susedské vzťahy s rómskym obyvateľstvom. Na podujatí preto vystúpili viaceré tunajšie kapely. Podujatie svojou účasťou podporil stropkovský primátor Ondrej Brendza, ale aj vedúci sociálneho odboru mesta Stropkov Marián Vašš a pán kaplán Dominik Adamčík zo stropkovskej farnosti. Perličkou programu bol susedský čokoládový tanec, pri ktorom sa do tanca pozývali susedia z inej lokality a vytancovali si spolu sladké čokoládky.