Ľúbozvučná slovenčina v ukrajinskom podaní | Slovenská katolícka charita


Ľúbozvučná slovenčina v ukrajinskom podaní

pridal: Monika Domeniková | dátum: 2. júla 2023 | kategória: Príbehy pomoci Ukrajina

„Volám sa Irina. Som z Charkova,“ hovorí nám lámavou slovenčinou s ukrajinským prízvukom. Slovo čučoriedka a štvrtok jej však ešte robia problémy. Dorozumievame sa slovensky, no niekedy si pomôžeme angličtinou a keď to nepomáha, Irina skúša aj ukrajinsky. Veď predsa len, niečo podobné sem-tam nájdeme.

Za ten čas, čo je Irina na Slovensku, už urobila obrovský pokrok v slovenčine. Používa ju totiž každý deň a pomáhajú jej k tomu aj kurzy slovenského jazyka, ktoré organizujú charitné centrá podpory po celom Slovensku.

„V našich jazykových kurzoch sa zameriavame na komplexný rozvoj jazykových zručností vrátane porozumenia, hovorenia, čítania a písania. Témami kurzu sú všeobecné situácie ako napríklad nakupovanie, cestovanie, rodina, práca a kultúra. Využívame interaktívne vyučovacie metódy, ako sú rozhovory, cvičeniaa počúvanie prostredníctvom kníh. Charitné centrá po celom Slovensku podľa záujmu organizujú kurzy jeden až dvakrát týždenne, odídenci sú rozdelení do skupín podľa úrovne ovládania slovenského jazyka a niekde aj podľa vekovej kategórie – deti, mladí, mamičky alebo seniori,“ hovorí projektová manažérka Slovenskej katolíckej charity, Veronika Kopernická.

Podľa jej slov, účastníci kurzov oceňujú najmä individuálny prístup v malej skupine, majú priestor pýtať sa, aktívne sa zapájať. Zlepšila sa aj komunikácia odídencov v slovenskom jazyku. „Za 3 mesiace  dokážu odídenci urobiť veľký posun vo  verbálnom ako aj písomnom prejave, cítia sa pohodlnejšie pri komunikácii v každodenných situáciách, majú väčšiu slovnú zásobu a lepšie porozumenie gramatiky, dodáva.

Získané jazykové znalosti poskytujú odídencom sebavedomie pri rozprávaní sa s miestnymi obyvateľmi, pri hľadaní práce a pri plnohodnotnom zapojení do verejného života. Mladým a ľuďom v produktívnom veku pomáhajú kurzy pripravovať sa na štúdium na vysokých školách a zároveň integrácií do pracovného prostredia.

Jazykové vzdelávanie pre odídencov v charitných centrách podpory podporil Donio n.f. v rámci kampane Kto pomôže Ukrajine 2. Za finančné príspevky boli zabezpečené učebnice slovenského jazyka spolu s praktickými cvičebnicami, učebné pomôcky pre deti z Ukrajiny, flipcharty akancelársky materiál.