Mieria k nám zahraničné charity, pozrú si jedinečný projekt | Slovenská katolícka charita


Mieria k nám zahraničné charity, pozrú si jedinečný projekt

pridal: charita | dátum: 19. apríla 2023 | kategória: Aktuality

Slovensko navštívia zástupcovia charít z Ameriky a Európy. Pozrú si jedinečný projekt, ktorý pomohli vybudovať.  V pondelok, 24. apríla, sa v Bratislave zúčastnia Medzinárodného stretnutia charít, ktoré pokračuje  25. apríla v Žiline. Slovenská katolícka charita chce týmto spôsobom poďakovať tým, ktorí finančne prispeli na otvorenie a fungovanie 24 centier podpory pre odídencov z Ukrajiny. Výška pomoci dosiahla 3 milióny eur a vďaka tomu pomohla charita 46-tisíc odídencom z Ukrajiny. Patronát nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Okrem riaditeľov a predstaviteľov arcidiecéznych a diecéznych charít na Slovensku sa na podujatí zúčastnia charity z Catholic Relief Services z Ameriky a tiež charity z Kanady, Nemecka, Belgicka, Rakúska, Talianska.  Pozvanie prijali aj predstavitelia z medzinárodnej siete charít Caritas Internationalis a Caritas Europa. Na podujatí sa predstaví hudobný hosť Mila Medvedovska (spev) a Daniel Špiner (klavír).

 „Stretnutie zahraničných charít je poďakovaním za možnosť prevádzkovať charitné centrá podpory a pomáhať v nich konkrétnym ľuďom, ktorých postihol konflikt na Ukrajine. Pozvaným darcom sa podarilo vyzbierať peniaze od bežných ľudí.  Znamená to, že jednotlivci po celom svete tak podporili odídencov na Slovensku. Aj preto mohla charita zrealizovať rozsiahlu celonárodnú sieť centier podpory, v ktorých pomáha odídencom,“ hovorí generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Miroslav Dzurech.

Centrá podpory sa podarilo otvoriť a prevádzkovať vďaka projektu Emergency appeal, v ktorom ide o okamžitú pomoc určenú na zmiernenie dopadov humanitárnych kríz a katastrof vo svete. „Predstavitelia zahraničných charít  boli od začiatku konfliktu na Ukrajine presvedčení, že naša  práca dáva zmysel.  Hmotnú pomoc totiž realizovali viaceré organizácie, my sme sa okrem toho zamerali aj na integráciu v centrách podpory. To bol napríklad pre Kanadu i Nemecko veľmi dôležitý bod. Podporili nás predovšetkým vďaka práci, ktorú osobne videli v centrách podpory. Zástupcovia charít z Ameriky nás podporili aj vedomosťami a skúsenosťami z iných krajín. Stali sa tak súčasťou projektu,“ vysvetľuje riaditeľka oddelenia humanitárnej pomoci a integrácie na Slovensku Alexandra Mruk Papaianopol.

Slovenská katolícka charita chce stretnutím charít podčiarknuť fakt, že nedáva za projektom bodku, ale bude v práci pokračovať aj naďalej. „Centrá podpory môžu fungovať vďaka podpore zo strany zahraničných charít. Na konci apríla projekt končí, avšak potreba podporiť odídencov na Slovensku je stále veľká. Od mája preto začíname s pokračovaním projektu –  Emmergency appeal 2. Prostredníctvom neho budeme pomáhať odídencom so začleňovaním do spoločnosti. Podporíme aj Slovákov, ktorí sú vo veľkej núdzi a potrebujú sa tiež integrovať v našich centrách,“ dopĺňa Alexandra Mruk Papaianopol.

Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine pomohla charita odídencom viac ako 180-tisíc krát. Približne 58-tisíc krát  im poskytla teplé jedlo a potravinovú pomoc a takmer 46-tisíc krát hygienické potreby. Materiálnu pomoc ako oblečenie, vybavenie domácnosti, či školské potreby darovala takmer 22 tisíc krát. Aj tieto čísla svedčia o pomoci zahraničných darcov a zahraničných charít, ktorí podporili otvorenie a fungovanie centier podpory. Tie poskytujú pomoc nielen ukrajinským odídencom, ale aj Slovákom.

Slovenská katolícka charita má najväčšiu sieť centier podpory pre odídencov na Slovensku. Poskytuje v nich humanitárnu pomoc, jazykové a odborné kurzy, psychologickú pomoc, ale aj workshopy a voľnočasové aktivity. Slovenská katolícka charita je súčasťou medzinárodnej siete charít Caritas Internationalis. Koordinačným orgánom tejto celosvetovej konfederácie je generálny sekretariát Caritas Internationalis so sídlom v Ríme, Ženeve a New Yorku. Vďaka tejto sieti charít smerovala pomoc odídencom už od začiatku vypuknutia konfliktu na Ukrajine. Prostredníctvom projektu Emergency appeal mohla charita otvoriť a prevádzkovať 24 centier podpory po celom Slovensku.