Na juhu Moldavska, v dedinke Carahasani, vzniká výnimočný projekt – Sociálny les sv. Antona, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita v spolupráci s Caritas Moldova. V novembri minulého roka tu vyše 100 dobrovoľníkov zasadilo 3688 mladých stromčekov paulownie v rámci rozvojového projektu podporeného zo zdrojov oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Dnes, po prvej zime, je veľký dôvod na radosť – takmer všetky stromčeky prežili a začínajú rásť.
Paulownia, známa aj ako cisársky strom, je jedným z najrýchlejšie rastúcich stromov na svete – už za jeden rok môže narásť až tri metre. Aj keď sú teraz ešte úzke a bez listov, v budúcnosti môže ich drevo udržateľne pomáhať až 300 rodinám v núdzi – ako zdroj paliva, stavebného materiálu na opravy v domácnosti či iných potrieb. Už dnes však prinášajú konkrétnu pomoc: vďaka starostlivosti o les majú štyria miestni strážcovia pravidelný príjem, čo im umožňuje postarať sa o svoje rodiny a chorľavých rodičov.
V apríli sprevádzal Dmitri z organizácie Caritas Moldova pracovníkov Slovenskej katolíckej charity v Moldavsku a pripomenul: „Pri dobrej starostlivosti aj z maličkej halúzky vyrastie krásny strom, ktorý pomáha ľuďom v núdzi.“ Tento projekt je tak nielen environmentálnou iniciatívou, ale aj silným sociálnym gestom voči núdznym.
Mladí Moldavčania menia svoje komunity
Do ochrany prírody a výsadby týchto stromov sa zapojili aj mladí ľudia. Počas monitorovacej cesty tímu SKCH v Moldavsku ocenili päť najaktívnejších účastníkov letnej ekoakadémie, ktorú viedli odborníci zo Slovenska. Títo mladí ekoambasádori odvtedy dokázali veľa: vyzbierali 40 vriec odpadu pri čistení rieky, plánujú ďalší zber odpadkov, najrýchlejšia dvojica vysadila v novembri 150 stromčekov paulownie v Sociálnom lese, oslovili 2000 žiakov s prednáškami o ochrane prírody a spustili viacero ďalších iniciatív.
Výsadba stromov má aj silný ekologický rozmer. Paulownie viažu veľké množstvo oxidu uhličitého, čistia vzduch, zlepšujú kvalitu pôdy a pomáhajú zadržiavať vodu v krajine. V čase klimatickej krízy, keď je v Moldavsku zalesnených len 11% územia, je to dôležitý krok k obnove miestneho ekosystému. Projekt tak spája ekologickú obnovu s konkrétnou pomocou ľuďom v núdzi – a vytvára priestor pre skutočnú zmenu.
Ako napísal zosnulý pápež František v encyklike Laudato Si’: „Zem, náš spoločný domov, je ako sestra, s ktorou zdieľame život, a ako krásna matka, ktorá nás víta s otvorenou náručou.“ Veríme, že aj vďaka takýmto projektom môže byť naša spoločná sestra a matka – Zem – opäť o niečo silnejšia a ľudia jej dôstojnými správcami.