Ako pomáhame

Pomáhame ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou.

Utekajú do neznáma, častokrát s celoživotnou traumou, psychicky i fyzicky zlomení prekonávajú po ceste prekážky. Preto sa snažíme sa o to, aby tu našli útočisko. Ich domov im už viac nie je domovom, hoci majú silné patriotické cítenie a túžbu vrátiť sa späť. Prostredníctvom aktivít, ktoré robíme v centrách podpory sa im snažíme prinavrátiť chuť do života.

Zmyslom našej práce je pomáhať všetkým ľuďom v zložitých a komplikovaných situáciách. Staráme sa o to, aby nezostali hladní a bez strechy nad hlavou. Podporujeme ich, aby sa zaradili do spoločnosti a aby boli schopní v budúcnosti fungovať bez našej pomoci.

Každé z centier podpory vytvára vlastnú sieť aktivít. Zažiť tak môžu rôzne grilovačky s priateľmi, i organizované oslavy, výlety, či exkurzie. V rámci integračných aktivít organizujeme letné tábory, workshopy, deň detí, exkurzie, výlety, podujatia.

Ako sme začali

✓ Po vypuknutí konfliktu na Ukrajine sme sa zapojili do projektu Emergency appeal, ktorý rieši krízy a humanitárne katastrofy vo svete.

✓ Vďaka podpore z tohto finančného mechanizmu sme otvorili 24 centier podpory po celom Slovensku.

Komu pomáhame

Väčšina odídencov, ktorí žiadajú o pomoc charitných centier sú ženy s deťmi alebo starší ľudia, ktorí si nemôžu nájsť prácu. 

Centrá podpory prevádzkujú jednotlivé arci/diecézne a eparchiálne charity, ktorých pracovníci a dobrovoľníci sú od začiatku vojny v plnom nasadení.  V centrách pracujú aj samotní Ukrajinci.

Čo robíme

– Poskytujeme humanitárnu pomoc

– Asistujeme pri hľadaní ubytovania, školy, škôlky i zamestnania

– Ponúkame jazykové kurzy

– Poskytujeme psychologickú pomoc

– Vytvárame voľnočasové aktivity

– Cvičíme, učíme písať životopisy a iné

Ako to robíme

Zamestnanci sa venujú požiadavkám klientov individuálne (pomáhajú napríklad s vybavovaním rôznych dokladov) a pracujú s nimi aj v skupinách – workshopoch, kurzoch a organizujú aj rôzne podujatia.