Aktuality

Čo máme nové?

Elya nakúpila pre deti vďaka Charite

pridal: charita | dátum: 21. januára 2021 | kategória: Ukrajina

Elya Ovchinnikova je jednou z prvých ľudí na východnej Ukrajine, ktorým sme poskytli poukážky na nákup potravín a liekov. Mnohí ju súdia za to, koľko má detí – jedenásť. Vieme, nie je to práve obvyklý počet. Nám je však jasné, že veľká rodina potrebuje veľkú pomoc. Keď počúvame, čím všetkým si prešli, vidíme, aký význam majú jednoduché skutky lásky voči susedom – našim blížnym.

Príbeh veľkej rodiny

Svoj domov v oblasti Luhansk nútene opustili počas roku 2014. S manželom a vtedy „len“ desiatimi deťmi sa balili narýchlo. Vojna zasiahla s rovnakou silou osudy mnohých ich priateľov. Striedali viacero podnájmov. Nikde ich nechceli natrvalo. Po dvoch rokoch neustáleho sťahovania sa im narodilo ďalšie bábätko. Žilo len 4 mesiace, nakoľko sa narodilo veľmi choré. Táto strata bola pre celú rodinu a najmä Elyu veľmi traumatizujúca. V roku 2018 pribudol do rodiny malý chlapček, volá sa Dávid. Následne sa im podarilo usadiť na predmestí mesta Verkhnedneprovsk, kde chovajú včely. Elya sa často obracala s prosbou o pomoc a podporu na viaceré organizácie, tých v regióne pôsobí čoraz menej. Zareagovala jedine Caritas Donetsk, ktorá sa im začala venovať.

Pomohli sme materiálne aj cez psychologické tréningy

Vďaka spoločnému projektu Caritas Donetsk a Slovenskej katolíckej charity sa im dostalo pomoci. Poukážky na potraviny a lieky využili na nákup nevyhnutných vecí a dokonca si mohli sami vybrať. Pri mizivom príjme sa im to často nestáva. Elya sa tiež zúčastnila na psychologických tréningoch. Tie jej pomáhajú zvládať svoje emócie, stres, konfliktné situácie a smútok zo straty dieťaťa. Ako na tréningoch hovorieva psychologička Irina: „Dá sa to, len treba vyvinúť maximálne úsilie a použiť techniky, ktoré sme sa naučili.“ Drží ju aj viera v Boha a vďačnosť, ku ktorej sa snaží vychovávať svoje deti.

Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid.

Slová vďaky od samotnej Elye: „Chcem poďakovať všetkým darcom a sponzorom projektu za poukážky na lieky a potraviny. Napriek pandémii sa moje deti tešia príchodu nového roka. Teraz si môžeme kúpiť nielen základné potraviny, ktoré kupujeme každý deň, ale aj ovocie a sladkosti pre deti.“

Dodnes sme vďaka SlovakAid a individuálnym darcom zo Slovenska poslali na Ukrajinu 100 poukážok na potraviny a lieky. Tie pomáhajú ľuďom v núdzi, ktorých vojnový konflikt vyhnal z ich domovov do úplne neznámeho prostredia. Pridajte sa!