Aktuality

Čo máme nové?

Maika zo Sýrie: „Získať miesto v škôlke je výzvou pre každú matku.“

pridal: charita | dátum: 23. marca 2021 | kategória: Sýria

Vychovávať deti v krajine, kde už 10 rokov neutícha vojna a násilie je ťažké, ale nie nemožné. Sýrskym ženám s tým pomáha Únia syriackych žien, ktorá s podporou Charity rozšírila kapacity škôlok v mestách al-Qamishli a al-Hassaka. Miesto na rozvoj pre svoje dieťa tak našla aj Maika. Opýtali sme sa jej, ako ovplyvnilo otvorenie škôlky život jej rodiny.

Kapacita nestačila

„Volám sa Maika Gourieh, mám 38 rokov a som vydatá.“ Začína svoje rozprávanie mamička 4-ročnej Amy, ktorá navštevuje škôlku v al-Qamishli. Ešte v roku 2015 tu Únia syriackých žien založila škôlku s kapacitou 45 detí. V al-Hassake dokonca pre 65 detí. Vytvorili tak deťom bezpečné, zdravé a podnetné prostredie napriek prebiehajúcemu konfliktu v krajine.

Škôlky zaznamenali veľký úspech a ďalších 70 rodín prejavilo záujem, aby pomohli aj ich deťom. 35 v al-Qamishli a 45 v al-Hassake. Únia oslovila Slovenskú katolícku charitu s prosbou o finančnú podporu na rozšírenie. Vyhoveli sme vďaka štedrosti veriacich počas zbierky Konferencie biskupov Slovenska na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom.

Medzi podporenými bola aj Maika. „Keď som sa dopočula o tom, že otvárajú novú budovu škôlky, ihneď som Amy prihlásila. Veľmi som sa tešila, že je blízko nášho domu. Získať miesto v škôlke je výzvou pre každú matku. Nemali sme totiž s manželom peniaze na školné a ani na dopravu.“

Rodiny získali nové zázemie

Ďalšie deti spolu s Amy, tak získavajú nové vedomosti, kamarátstva a ich mamy môžu pracovať, aby zlepšili finančnú situáciu svojej rodiny. „Dnes môžem pracovať a pomáhať manželovi. Uživiť rodinu z jedného príjmu je v čase finančnej krízy a konfliktom, ktorým v krajine čelíme skoro nemožné.“

Únia sa pri výbere detí a rodín, ktorým škôlky pomôžu, neobmedzovala len na úzku náboženskú či národnostnú skupinu. Dala rovnaký priestor rodinám syriackých kresťanov, kurdským rodinám a tiež arabským rodinám. Vďaka rôznorodosti detí sa posilňuje spolupatričnosť aj medzi komunitami rodičov.

Na našu otázku ako sa zmenil život ich rodine Maika odpovedá: „Keď som v práci som pokojná. Mám istotu, že je o Amy postarané a je v dobrých rukách. Ďakujem, že ste nám pomohli.“

Podporiť vzdelávanie budúcej generácie na Blízkom východe možete tu:


Projekt bol zameraný na podporu fungovania oboch škôlok, ktoré tak pomáhajú deťom získavať základné vedomosti a sociálne zručnosti a zároveň podporujú rodiny detí v zlepšovaní ich situácie, ktorá je výrazne poznačená prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom v krajine. Realizácia prebehla v rokoch 2019-2020.