Aktuality

Čo máme nové?

Na poukážky čakajú v zime, hoci istotu nemajú.

pridal: charita | dátum: 1. decembra 2020 | kategória: Ukrajina

Záujem o pomoc s potravinami a liekmi na východnej Ukrajine je podľa očakávaní veľký. Miestni ľudia ich potrebujú v tomto období ešte viac ako predpokladali Oľga a Sergej, sociálni pracovníci nášho lokálneho partnera Caritas Donetsk. Ako prežili prvé dni v pohovoroch s núdznymi?

Dá sa povedať, že v zime. Prvé pohovory prebehli v lokalitách Sinelnikovo a Verkhnedneprovsk, kde sa už v týchto dňoch pohybuje vonkajšia teplota okolo nuly. Pre koronu boli všetky rozhovory v exteriéri. Pozorne počúvať, vnímať každého núdzneho s láskou a porozumením a písať si pri tom poznámky, nie je ľahké. Rodiny, matky samoživiteľky, dôchodcovia a zdravotne znevýhodnení, s ktorými sa stretli, to však mali navlas rovnaké.

Oľga a Sergej vyspovedali dokopy 160 ľudí v núdzi. Rozprávali sa o tom čo prežívajú a o situácií u nich doma. Nie je ľahká. Chýbajúce financie na liečbu a základné potraviny spolu s odlúčením počas karantény pôsobia aj na ich duševné zdravie. Bohužiaľ nemôžeme naplniť záujem, ktorý pre koronakrízu rastie. Ďakujeme SlovakAid, že celý projekt finančne podporuje.

V lokalite Sinelnikovo pomôžeme najmä rodinám, ktoré sa doma starajú o svojho zdravotne postihnutého člena. Zabezpečiť potraviny a nákladnú liečbu je nich pri minimálnom príjme veľmi naročné. Rovnako pomoc poputuje mnohodetným rodinám a seniorom. V lokalite Verkhnedneprovsk poputujú poukážky do rúk maminám samoživiteľkám, mnohodetným rodinám a seniorom. Situáciu týchto mám približuje Svetlana, koordinátorka projektu z Caritas Donetsk: „Matky nám v rozhovoroch častokrát spomínali vysoké ceny, ktoré výrazne narástli v porovnaní s minulým rokom a nedostatočnú podporu od štátu pre ich deti.“

Darovaná poukážky im dá istotu, že sa o svoje deti dokážu postarať. Pridajte sa, prosím.