Aktuality

Čo máme nové?

Psychologická pomoc pre mamičky v Ľvove

pridal: charita | dátum: 29. marca 2022 | kategória: Ukrajina

Psychologička Julia z Caritas Donetsk poskytuje psychologické poradenstvo a podporu ľuďom, ktorí sú v Ľvove prechodne alebo plánujú odísť do zahraničia, ako aj tým, ktorí plánujú v meste nejaký čas žiť. Bohaté skúsenosti s týmto typom pomoci nabrala počas projektov na pomoc vnútorným vysídlencom z Doneckej oblasti, ktoré podporila Slovenská katolícka charita. Všetky peniaze zo súčasného projektu sa presmerovali na pomoc v Ľvove. Prečítajte si, príbeh mamičky, ktorej pomáha spracovať vojnu a všetko čo prežíva.

Maria* je slobodná, 35 ročná mamička s dvomi deťmi vo veku 6 a 8 rokov. Celý život prežila v Rubizhne v Luhanskej oblasti. Hneď 24. februára po rozpútaní vojny sa narýchlo zbalila a utiekla so svojimi deťmi na západ Ukrajiny. „Jej dom je úplne zničený a nedá sa obnoviť. Mala tam všetky potrebné veci pre deti,“ opísala nám Mariinu východiskovú situáciu Svitlana Šuch, pracovníčka Caritas Donetsk. Maria pracovala v sociálnej sfére a pomáhala ľuďom v núdzi. Bolesť, zúfalstvo, ako aj neistota a strach z budúcnosti sa Marii stali každodenným spoločníkom a preto vyhľadala psychologickú pomoc.

Psychologická aj duchovná podpora je dôležitá

Spolu so psychologičkou Juliou z Caritas Donetsk najskôr pracovali na prežívaní akútnej psychickej traumy a strachu zo smrti, ako aj úzkosti a depresie. Jednou z najväčších ťažkostí, ktoré Maria pociťovala, bol strach z budúcnosti. „Maria krok za krokom nachádzala oporu a pôdu pod nohami. Psychologička Julia jej aj teraz pomáha zvládať ťažkosti a prežívať toto ťažké obdobie,“ informovala nás koordinátorka projektu Svitlana. Spomenula tiež, že Maria plánuje odísť do zahraničia na bezpečnejšie miesto a vybudovať si tam svoj život.

Počas psychologického poradenstva sa nevyhli ani téme ako sa s deťmi rozprávať o vojne a podporovať ich v adaptácii na nové miesto. Ďalšia psychologická pomoc a podpora pre Mariu v online formáte sa plánuje, keď sa presťahuje do zahraničia.

Akú psychologickú pomoc poskytuje Caritas Donetsk utečencom v Ľvove?

Koordinátorka projektu Svitlana spolu so svojim tímo pracuje na tom, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí ju potrebujú. Maminám pomáhajú najmä v týchto oblastiach:

– spracovávanie „akútnej“ psychickej traumy;
– práca so stresom, úzkosťou a depresiou;
– práca s dospelými, aby sa rozhodli buď odísť do iných krajín alebo zostať a prispôsobiť sa neustálemu nebezpečenstvu;
– práca so strachom zo smrti a neistej budúcnosti;
– rady pre rodičov, ako sa rozprávať s deťmi o vojne;
– práca so stratou (bývanie, práca, bydlisko, príbuzní).

🇺🇦Podporte ľudí na Ukrajine a tých, ktorí ušli do bezpečia. Prispieť môžete online alebo priamo prevodom na číslo účtu verejnej zbierky SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 380.

* meno mamičky bolo zmenené