Aktuality

Čo máme nové?

Získali sme 14 500 poukážok na potraviny, lieky a drogériu pre núdznych na Ukrajine

pridal: Ján Košta | dátum: 15. augusta 2022 | kategória: Ukrajina

Všetky poputujú vnútorným vysídlencom na Ukrajine, ktorí utiekli pred vojnou do mesta Dnipro a jeho okolia. Na distribúciu máme spolu s našim partnerom Caritas Donetsk jeden rok. Budú ju sprevádzať psychologické tréningy zamerané na spracovanie traumy a zvládanie stresových situácií. Dokopy tak pomôžeme viac ako 7000 núdznym.

„Na charite citlivo vnímame situáciu vnútorne vysídlených ľudí, ktorí opustili svoj domov kvôli vojne, no našli útočisko na Ukrajine. Vieme, že nie všetko je v ich silách. Sme preto úprimne radi, že naša snaha a spolupráca s Caritas Donetsk im prinesie životne dôležité potraviny, lieky či drogériu,“ objasňuje motiváciu charitných pracovníkov naša nová kolegyňa Janka Prudká. Do nášho tímu pribudla len nedávno, no vďaka výbornej znalosti ukrajinského jazyka a niekoľkoročnej skúsenosti zo života na Ukrajine sa pustila do intenzívnej komunikácie so Svitlanou, koordinátorkou za Caritas Donetsk. „Maminy, otcovia či osamelí seniori sa navyše vďaka projektu stretnú so psychológom a v dôvernej atmosfére začať postupne spracovávať ten tlak a stres, ktorý zažívajú“ hovorí Janka a druhým dychom dodáva, že medzi adresátov pomoci patria aj rodiny so zdravotne znevýhodneným členom, celkovo to bude až 1750 rodín.

Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid a tiež vďaka štedrosti darcov, ktorí prispeli cez Slovenskú katolícku charitu na pomoc obetiam vojny na Ukrajine.

„Teší nás aj fakt, že mobilný tím pozostávajúci zo psychologičky, detského psychológa, 2 sociálnych pracovníkov, logisticko-sociálneho pracovníka a ďalšieho administratívneho personálu zostal pokope. Spolupracujeme už 2 roky, počas ktorých urobili veľa práce. Časté cestovanie po okolí je pre nich vyčerpávajúce, no na každom príbehu, ktorý s nami zdieľajú vidíme, že pomáhajú kvalitne a s láskou,“ dodáva Ján Košta, PR manažér zahraničných projektov SKCH.

Svoju poukážku môžete rodinám na Ukrajinu poslať aj vy.
Urobiť tak môžete cez túto darovaciu stránku.