Aktuality

Čo máme nové?

Irackí utečenci získavajú pitnú vodu vďaka Charite

pridal: charita | dátum: 7. septembra 2022 | kategória: Irak

Krajina meniaca sa na púšť, spiace bunky tzv. Islamského štátu, vnútorné konflikty a nedostatok pitnej vody. To sú len niektoré z vypuklých problémov Iraku. Stále tu podľa UNHCR žije 180 000 vnútorných vysídlencov v utečeneckých táboroch. Vačšina z 1,6 milióna ľudí, ktorí v dôsledku vojny všetko zanechali, však už našla nový domov. Udržať si ho v obciach, kde spolu žijú kresťania, jezídi a moslimovia im pomáha Slovenská katolícka charita(SKCH). Na konci septembra tu otvorí v poradí 16-tu a 17-tu studňu s pitnou vodou.

Novučičká studňa bude stáť v obci Birstek s 700 obyvateľmi. Tá leží len 50 km od Mosulu na úpätí hôr v regióne iracký Kurdistan. Väčšina obyvateľov je chudobná a živí sa chovom oviec. „Počas našej návštevy sme sa rozprávali s miestnymi obyvateľmi. Napríklad pán Sulejman, ktorí s manželkou a 12 deťmi býva hneď vedľa budúcej studne nám hovoril, že sem prišiel zo Sinjaru. Nebolo to pre ňho ľahké všetko opustiť a s celou rodinou hľadať útočisko,“ delí sa o dojmy Hugo Gloss, manažér humanitárnej pomoci SKCH. Okrem Sulejmanovej rodiny do obce prijali ďalších 450 jezídov, ktorí sem ušli pred ISIS. Celkovo sa tak počet obyvateľov takmer zdvojnásobil, avšak infraštruktúra, ktorá zabezpečuje v obci pitnú vodu, pozostáva len z jednej už kazovej studne, ktorej výdatnosť nie je pre obyvateľov obce dostačujúca.

Výstavba studne trvá celý rok

„Vŕtanie do hĺbky 250 metrov už máme za sebou. Niektoré dni sme postupovali rýchlosťou 4 metre za deň inokedy 12 metrov. Záležalo to od toho, či sme narazili na kameň,“ opisuje proces výstavby Hashem Abdul Muhammed, inžinier z partnerskej organizácie Shingala Azad, ktorý má na starosti technickú stránku výstavby studní. Zatiahnuť na hlbinu (porov. Lk 5,4) sa pri vŕtaní musí z dôvodu dostatočnej výdatnosti prameňa. Až tam sa totiž nachádza „živá“ čiže pitná voda požadovanej kvality. „Okolo vrtu sme vybudovali ochranný domček, v ktorom sa skrýva naftový generátor. Ten bude poháňať čerpadlo, ktoré dostane vodu z takej hĺbky. Domček stačí už len namaľovať.“ teší sa inžinier Hashem.

Pitná voda pre školu a zdravotné stredisko

Pitnú vodu sa SKCH podarilo dostať aj do miestnej základnej školy a zdravotného strediska. „Filtračné zariadenie sme nainštalovali do zdravotného strediska, ktoré je napojené na pôvodnú studňu. Tá je, bohužiaľ, príliš vzdialená od čoskoro hotovej studne. Pitnú vodu tak získa 15 členný tím zdravotníkov a pacienti, ktorých je denne medzi 30 až 40 z Birsteku a okolia,“ objasňuje situáciu Šárka Petrová, riaditeľka organizácie Shingala Azad, ktorá pôsobí na severe Iraku od roku 2015. Zariadenie vodu vyčistí a príjemne ochladí. V krajine, kde je 8 veľmi teplých mesiacov kedy teplota dosahuje aj 50°C, je to vítané osvieženie. „Školu navštevuje 112 žiakov. Deti s učitelia sú vďační za novú možnosť, ktorá je pre Slovensko samozrejmosťou,“ dodáva Petrová.

Do projektu, ktorí je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid  je zapojená aj ďalšia obec Bersavy. Tu narástol počet obyvateľov po prijatí vnútorných vysídlencov na 5500. Šárka Petrová o nej hovorí: „V obci Bersavy, kde spolu v pokoji nažívajú 3 náboženské skupiny kresťania, jezídi a moslimovia, sa odohráva podobný scenár. Pitnú vodu v obci zabezpečujú 2 studne postavené v roku 1979, ktoré sú už technicky nespoľahlivé,“ upozorňuje Petrová.

Dediny zbavíme zbytočných plastov

Súčasťou projektu sú aj školenia na ochranu vodných zdrojov a využívania pitnej vody pri pestovateľských a chovateľských aktivitách. Dostatok pitnej vody z kohútika zároveň zníži produkciu odpadu vo forme jednorazových plastových obalov, v ktorých obyvatelia obcí kupujú chýbajúcu pitnú vodu. „Sú to najmä fľaše a tégliky, ktoré sa podobajú tým od jogurtov. Vďaka novej studni z obce vymiznú a radosť z pitnej vody naopak vytriskne,“ dodáva Gloss z SKCH.