Aktuality

Čo máme nové?

Naplnená dodávka pre Charitu v Žitomíre

pridal: charita | dátum: 17. októbra 2023 | kategória: Ukrajina

Vďaka štedrým darcom z firmy YALE SK sa Charita v ukrajinskom meste Žitomír teší zánovnej dodávke na rozvoz humanitárnej pomoci. Ako vznikla táto spolupráca a aké miesto má v tom Slovenská katolícka charita?

Príbeh pomoci začal nevinným telefonátom nášmu kolegovi. Kamarát sa mu ozval, že má známeho, ktorý chce venovať dodávku na Ukrajinu. Poprosil teda o pomoc s nájdením dôveryhodnej miestnej organizácie. Charitnú sieť na Ukrajine obvolali naše kolegyne a dostali odporúčanie na Charitu v Žitomíre a jej obetavého riaditeľa Oleha Luchku, ktorý po ňu aj sám prišiel. Táto charita vlastní viacero dodávok a rozvážajú humanitárnu pomoc tam, kde je najviac potrebná.

📸 Oleh Luchka, riaditeľ Caritas Zhytomir v novej dodávke

Predchádzalo tomu množstvo telefonátov a emailov. Prepis auta na niekoho z Ukrajiny a ešte k tomu muža bola náročná výzva. Otec Oleh však nakoniec dostal povolenie na vycestovanie. Osobný kontakt je predsa len nenahraditeľný a čas na zdieľanie a rozhovor vzácny. Môžeme len potvrdiť, že naši priatelia na Ukrajine robia veľmi dôležitú službu núdznym vo veľmi náročných podmienkach.

Čím sme naložili darovanú dodávku?

Otec Oleh však neodviezol dodávku naspäť na Ukrajinu prázdnu. Nechýbali v nej plienky, hygienické potreby, detské výživy, ryžu, instantné polievky, ale aj barly, bicykel a ďalšie produkty, ktoré venovali Tesco Slovensko a Harmony Slovensko. Dodávku naplnili aj ľudia z okolia. Sme veľmi vďační za krásnu spoluprácu, ktorá vďaka tomu vznikla. Na slovensko-ukrajinských hraniciach to síce trvalo vyše 7 hodín, ale istota, že adresná pomoc miestnej charity sa dostane k chudobným a núdznym napĺňa každé čakanie radostnou túžbou.