Aktuality

Čo máme nové?

Oľga z Ukrajiny: „Ďakujeme, lieky a potraviny nám veľmi pomôžu.“

pridal: charita | dátum: 8. apríla 2021 | kategória: Ukrajina

Oľga spolu s manželom a deťmi býva už 7 rokov v obci Syneľnykovo. Vysťahovali sa sem narýchlo. Dôvod? Vojnový konflikt na východe Ukrajiny.

Vojna sa dotkla ich života takmer okamžite. V Makeyevke, kde predtým bývali, nechali úplne všetko a usadili sa v skromnom domčeku vzdialenom asi 300 km od domova. „V tom čase bola pani Oľga ešte tehotná a jej staršia dcéra mala len 2 roky,“ vysvetľuje Svetlana Šux, lokálna koordinátorka spoločného projektu Slovenskej katolíckej charity a Caritas Donetsk. „Jej manžel pracuje ako robotník na stavbe. Nie je to práve najstabilnejšie zamestnanie,“ dodáva Svetlana. 36 ročnú mamičku spoznala na pohovore, ktorý absolvuje každá žiadateľka či žiadateľ o poukážky na potraviny a lieky. Vyhodnotila, že potrebuje pomôcť.

Projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid.

„Ďakujeme, lieky a potraviny nám veľmi pomôžu,“ odkazuje darcom zo Slovenska pani Oľga. Okrem materiálnej pomoci absolvovala aj psychologický tréning zameraný na techniky zvládania stresu a stresových situácií. Osvojila si množstvo potrebných vedomostí, ktoré jej veríme pomôžu pri hľadaní stáleho zamestnania. Teraz príležitostne opatruje starších zdravotne znevýhodnených seniorov.

Psychologické tréningy finančne podporil aj projekt Adopcia na diaľku®. Aj tejto podpore vďačíme za veľmi milú udalosť. „Na psychologickom tréningu som stretla známe z Makeyevky. Nevedela som, že tu tiež bývajú. Som šťastná, že opäť mám blízke priateľky,“ ďakuje Oľga.

Napätie v regióne je stále realitou a finálne riešenie v nedohľadne. Snažíme sa preto, aby poukážky na lieky a potraviny zlepšili základné výživové potreby seniorom a rodinám vnútorných vysídlencov. Počet ľudí, ktorí sa museli v rámci Ukrajiny nútene vysťahovať narástol na 1,4 milióna. Teraz je čas pomáhať.

Dodnes sme vďaka SlovakAid a individuálnym darcom zo Slovenska poslali na Ukrajinu viac ako 300 poukážok na potraviny a lieky pre vnútrone vysídlené rodiny. Pridajte sa!