Aktuality

Čo máme nové?

Tím Charity a KBS je na monitorovacej ceste v Iraku

pridal: charita | dátum: 12. januára 2023 | kategória: Irak

Článok prevzatý z tkkbs.sk

Zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Slovenskej katolíckej charity (SKCH) zmapovali projekty pomoci kresťanskej komunite v Sulejmanii. Informuje o tom SKCH na sociálnej sieti. Je úplnou náhodou, že slovo „charita“ znamená po arabsky mapa.

Do Iraku pricestovali v piatok. Prvou zastávkou skupiny bolo mesto Sulejmania, kde navštívili kláštor komunity Al-Khalil a chaldejskokatolícku farnosť svätého Jozefa. 

„Otec Ayman a otec Jens nám ukázali sálu nad kostolom, generátor elektrickej energie a solárne panely, ktoré zlepšili podmienky v kláštore a pastoračnom centre. Venujú sa najmä rodinám, mládeži a budovaniu medzináboženského dialógu,” opisuje Ján Košta z SKCH.

Výstupy z cesty je možné sledovať na novej fanpage na FB Charita vo svete.

„V kláštore a v kostole Maryam Al-Adra(Panny Márie), nám vedúci komunity, otec Jens Petzold, rozprával o symbolike chaldejského kríža. Bodka v strede je Pán Ježiš. Štyri vnútorné bodky predstavujú evanjelistov a ďalších na koncoch ramien kríža je dvanásť apoštolov,” referuje Hugo Gloss z SKCH.

V tomto kostole ubytovali 60 utečencov, v unimobunkách ďalších viac ako 150. V minulosti tu financovali vďaka KBS už spomínané zakúpenie generátora a solárnych panelov pre túto komunitu, vybavenie knižnice a výstavbu ženského kláštora. Kostol slúži, ale potrebuje opravu. V unimobunkách bývajú rôzne kurzy pre utečencov.

„Ďalej sme navštívili Chaldejskokatolícku farnosť svätého Jozefa. V Mercy house sme pozreli ich starostlivosť o seniorov s alzhaimerom a deti s autizmom. Otec Ivan z KBS koncelebroval svätú omšu s otcom Aymanom. V sále pod kostolom sme porazili miestnych mládežníkov vo futbale 5:4 a mali pekný spoločný večer,” dodáva kolega Morees Gaggi, ktorý je po 8 rokoch prvýkrát v jeho rodnej krajine.

Vďaka podpore slovenských veriacich zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom vybavili ich škôlku a jasle, vybudovali veľkú čast pastoračného centra a následne pridali jedno poschodie. Dnes je tam spoločenská sála na komunitné aktivity.

V nedeľu sa hostia zo Slovenska presunuli do Kirkúku. Vznikla tam nová mestská časť s názvom Sekanyan (v preklade – tri fontány). Pred deviatimi rokmi začal na mieste pôsobiť biskup Yousif Thomas Mirkis, OP. 

„Bola tu púšť a teraz tu žije 340 kresťanských rodín. Viete, nechcem, aby kresťania utekali. Chceli by sme postaviť kostol. Teraz tu máme školu, zatiaľ na špeciálne kurzy angličtiny a sú certifikované na Cambridge University.,” opisuje projekt, ktorý začal budovať.

Veriaci zo Slovenska k projektu prispeli zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom z roku 2021 sumou 22 500 eur na vnútorné vybavenie školy. Slováci si všimli, že na priečelí školy je obrovská kľúčová dierka. Otec Mirkis im to vysvetlil. „Veríme, že kľúč od vzdelania majú v sebe mladí, ktorí túžia po múdrosti a vedomostiach.” Spoločne sa neskôr zúčastnili svätej omše v chaldejskokatolíckom obrade.

Cieľom cesty, ktorá potrvá do piatku, je navštíviť našich lokálnych partnerov, s ktorými spolupracuje KBS a SKCH na pomoci ľuďom v núdzi už od roku 2015 a zároveň zozbierať podklady na nové projekty, ktoré môžu byť podporené zo zbierky KBS, ktorá bude v katolíckych kostoloch na Slovensku 26. marca 2023.