Aktuality

Čo máme nové?

V Moldavsku čoskoro začneme s výsadbou stromčekov v rámci projektu s miestnou charitou

pridal: charita | dátum: 5. februára 2024 | kategória: Moldavsko

Týždeň s kolegami z Caritas Moldova na monitorovacej ceste bol úžasný. Akú spoluprácu sme v jednej z najchudobnejších krajín Európy nadviazali?

Cesta nášho tímu pri monitorovacej návšteve na prelome januára/februára viedla do zaujímavého regiónu Moldavska, ktoré sa (neoficiálne) nazýva Gagauzsko. Nachádza sa južne od Kišiňova a väčšinu jeho obyvateľov tvorí turkická etnická skupina Gagauzov. Hlásia sa prevažne k pravoslávnemu kresťanstvu a používajú hlavne Ruštinu napriek úradnej Rumunčine.

V rámci spoločného projektu s moldavskou charitou vysadíme 4000 rýchlorastúcich stromčekov Paulownia, ktoré miestnej komunite poslúžia ako obnoviteľný zdroj (3200 🌳) na vykurovanie v zime a 800 🌳 špeciálnej odrody bude mať drevospracujúce využitie. Súčasťou spoločného projektu budú aj školenia v oblasti spracovania dreva a založenia startupov ako aj vzdelávanie v eko-témach na školách.

Pozemok vhodný na výsadbu Paulownií kolegovia z Caritas Moldova našli v meste Comrat a jeho nadobudnutie sa podarilo spečatiť počas našej návštevy priamo na mieste u miestneho notára.

Obhliadka a samotné dosiahnutie pozemku bolo náročné vzhľadom na nedávnu veľkú snehovú nádielku, ktorej niekoľkotýždňové topenie spôsobilo obrovské blato na pneumatikách aj našich topánkach. Naberalo na hmote a tým čoraz viac bránilo v chôdzi. Cieľ dosiahli len dvaja z 5-člennej posádky. 

Návšteva starostu mesta Comrat, ktorý pozná takéto úskalia terénnej práce, nás následne srdečne prijal vo svojej kancelárii a za prítomnosti mediálneho tímu podpísal s nami memorandum o spolupráci pri implementácii projektu aj po ňom. 

Gagauzská oblasť je okrem iného tiež známa produkciou vína, náš pozemok dokonca obklopujú vinohrady a tak sme úspešný deň symbolicky zavŕšili v miestnom vinárstve pohárom vína.

Počas návštevy sme tiež navštívili moldavské Ministerstvo životného prostredia, Slovenské veľvyslanectvo v Moldavsku / Slovak Embassy in Moldova ako aj úrad primátora mesta Comrat, kde bude projekt implementovaný. Tešíme sa novej spolupráci v Moldavsku!

Projekt je pod názvom „Sociálna výsadba stromčekov – nový spôsob boja s odlesňovaním, energetickou krízou a nezamestnanosťou v Moldavskej republike“ Je financovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR SlovakAid.