Aktuality

Čo máme nové?

Zdravotné stredisko v obci Birstek sme napojili na pitnú vodu

pridal: charita | dátum: 20. júna 2022 | kategória: Irak

Obvodní lekári a chorí pacienti v obci Birstek doteraz nemali prístup k pitnej vode. V spolupráci s miestnou neziskovou organizáciou Shingala Azad sme tento stav zmenili montážou chladiaceho filtračného zariadenia.

„Filtračné zariadenie sme nainštalovali do zdravotného strediska, ktoré je napojené na pôvodnú studňu. Tá bohužiaľ nespĺňala kritériá nezávadnej pitnej vody a je vzdialená od čoskoro hotovej novej studne. Takto sme teda zaistili pitnú vodu pre 15 členný tím zdravotníkov a návštevníkov zdravotníckeho strediska, ktorých je denne medzi 30 až 40 z Birsteku a okolia,“ objasňuje situáciu Šárka Petrová, riaditeľka organizácie Shingala Azad, ktorá pôsobí na severe Iraku od roku 2015. „V teplých dňoch tu teplota dosahuje aj 50°C. Je preto dôležité dodržiavať pitný režim, aby sa zabránilo dehydratácii ľudského tela,“ dodáva Šárka.

Po základnej škole je to ďalšia dôležitá budova v obci Birstek, ktorej postupne zabezpečujeme prístup k pitnej vode. Obyvatelia obce prijali medzi seba vysoký počet vnútorných vysídlencov, ktorí sa sem dostali kvôli ozbrojenému konfliktu a prenasledovaniu jezídov zo strany ISIS. S prosbou o pomoc sa na nášho partnera obrátil starosta obce. Najväčšej časti obyvateľov zabezpečí pitnú vodu nová studňa, ktorej výstavbu dokončíme v septembri 2022. Jej výstavba je spolufinancovaná z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Zo slávnostného otvorenia pripravujeme Livestream na FB Caritas Slovakia – Slovenská katolícka charita.