Ako sa Vianoce slávia na Ukrajine | Slovenská katolícka charita


Ako sa Vianoce slávia na Ukrajine

pridal: charita | dátum: 17. decembra 2019 | kategória: Adopcia na diaľku®

Vianoce na Ukrajine sú podobne ako u nás na Slovensku veľmi očakávaným sviatkom. Každý sa teší na zázrak, ktorý prináša radosť a šťastie do všetkých domovov. Od našej koordinátorky v Kolomyji, Natalie Hrihorčuk, sme sa dozvedeli, čo je ich tradičná „kutia“ a že im na stromčekoch nesmie chýbať žiarivá hviezda.

Pravoslávni veriaci začínajú oslavovať Vianoce 6. januára a tiež ho nazývajú Štedrým večerom. „Každý si tento deň spája s chutnou sladkosťou zvanou „kutia“, čo je ukrajinské tradičné jedlo, vyrábané z uvarenej pšenice zmiešanej s medom, orechmi a hrozienkami,“ rozpráva nám Natalia. „Na Ukrajine je zvykom, že hostiteľ ochutnáva túto dobrotu ako prvý. Na stôl sa uloží ešte ďalších jedenásť jedál, ktoré spolu s „kutiou“ symbolizujú dvanásť mesiacov v roku,“ dodáva s úsmevom. Pri tejto zvláštnej príležitosti sa stretáva celá rodina.

Stálym symbolom sviatkov je samozrejme vianočný stromček. „Hviezda, ktorú zvyčajne umiestňujeme na vrchol stromčeka, predstavuje betlehemskú hviezdu, ktorá pomohla trom kráľom nájsť cestu k Ježišovi Kristovi.  Farebné ozdoby, drobní anjeli, rozprávkové svetlá a sviečky pripomínajú, aké dôležité bolo nájsť správnu cestu v tme.“ To je aj dôvod, prečo deti, dospievajúci a dokonca aj dospelí chodia spievať koledy a nosia veľkú zlatú hviezdu zdobenú lampášmi. Ľudia spravidla spievajú koledy počas celého vianočného obdobia či už doma, v kostole, alebo aj na slávnostiach.

V kolomyjskej charite nikdy nezabúdajú na tento požehnaný deň. Deti sú nadšené z darčekov, ktoré dostávajú od láskavých dobrodincov. Počas vianočných sviatkov tam dobrovoľníci organizujú interaktívne hry či workshopy a vedú spievanie kolied na chválu narodenia Ježiša Krista.  „Chceme zo srdca poďakovať štedrým slovenským darcom za pomoc a podporu našich detí,“ dodáva na záver Natalia.

Viac o pomoci deťom na Ukrajine sa môžete dozvedieť tu.