Caritas žiada odpustit dlh Haiti | Slovenská katolícka charita


Caritas žiada odpustit dlh Haiti

pridal: wp-dev | dátum: 11. mája 2010 | kategória: Aktuality

Bratislava, 09.02.2010

Charita víta rozhodnutie Medzinárodného menového fondu (MMF) požicat zemetrasením postihnutému Haiti 102 miliónov USD za velmi výhodných podmienok. Napriek tomu sme sklamaní, že nie je možné súcasne zrušit nezaplatené dlhy Haiti voci MMF.

Nicivé obrazy z Port-au-Prince ukazujú, že bude trvat mnoho rokov, kým sa krajina stane schopnou pokryt medzinárodné pôžicky a uhradit úroky. To je dôvod, preco sa Caritas pripája k aktivistom z celého sveta, ktorí vyzývajú na okamžité zrušenie dlhu.
Chris Bain, riaditel CAFOD (clen Caritas v Anglicku a Walese), povedal: „Vágne sluby budúceho anulovania dlhov nestacia. Haiti musí mat možnost obnovy a rekonštrukcie a nie budovania dlžôb v budúcnosti.“
Výkonný riaditel MMF Dominique Strauss-Kahn vyjadril svoju podporu na zrušenie dlhov Haiti a povedal, že „MMF teraz pracuje s donormi, aby sa pokúsili odstránit všetky dlhy, vrátane našej novej pôžicky.“ Zrušenie dlhov by mohlo príst o pät rokov, kedy Haiti bude schopné zacat splácat, pretože svet sa bude aj v budúcnosti vyrovnávat s novými mimoriadnymi udalostami a pozornost verejnosti bude premiestnená z Haiti do iných krajín.
Caritas hovorí, že cas pre odpustenie dlhov je teraz. Caritas žiada MMF a ostatných darcov o zabezpecenie, že bremeno dlhu bude definitívne prevzaté z Haiti. Proces obnovy totiž bude trvat desiatky rokov a bude stát miliardy dolárov.
Svetová banka (dlhuje 39 miliónov dolárov) a Inter-American Development Bank (dlhuje 447 miliónov amerických dolárov) tiež vyjadrili podporu pre odpustenie dlhov, hoci treba túto dohodu odsúhlasit.

Zdroj: Caritas Internationalis