Charita pomáha HIV pozitívnym deťom v Ugande už od roku 2012 | Slovenská katolícka charita


Charita pomáha HIV pozitívnym deťom v Ugande už od roku 2012

pridal: wp-dev | dátum: 16. decembra 2015 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita („SKCH“) postavila v severnej časti Ugandy v blízkosti mesta Adjumani, Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktoré v súčasnosti poskytuje komplexnú starostlivosť pre 33 HIV pozitívnych detí. SKCH pôsobí v krajine aj prostredníctvom projektu Adopcia na diaľku®, ktorý dáva možnosť 331 ugandským deťom chodiť do školy. Súčasťou centra je aj materská škôlka, ktorú navštevuje 65 detí.

Na začiatku decembra 2015 absolvovali generálny sekretár Radovan Gumulák a manažér pre rozvojovú a humanitárnu pomoc Hugo Gloss monitorovaciu návštevu, ktorej cieľom bolo zmapovať oblasti, do ktorých by sa mohli v budúcnosti rozšíriť aktivity zamestnancov a dobrovoľníkov centra. V Ugande sme stretli veľa milých ľudí, obdivovali krásy krajiny a aj na základe osobných rozhovorov s miestnymi obyvateľmi sme sa presvedčili o dôležitosti miestneho projektu SKCH. Našim cieľom sa preto pre najbližší rok stalo zabezpečenie kontinuity v starostlivosti o deti v centre, výstavba murovanej budovy škôlky, ktorá je doteraz postavená len z provizórnych materiálov, výstavba dvoch odborných dielní pre staršie deti a taktiež máme v pláne rozšíriť terénnu prácu mimo centra, aby sme tak vedeli pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí v núdzi.

Projekt v Ugande je financovaný zo zbierky „Pôstna krabička pre Afriku“. Ak chcete jeho fungovanie podporiť, svoju krabičku nájdete pred pôstom vo svojom kostole alebo si ju môžete vyžiadať cez náš web – www.charita.sk Súčasťou Pôstnej krabičky 2016 bude aj dokumentárny film o aktivitách Centra Nepoškrteného Srdca Panny Márie v Ugande, ktorý pripravila dvojica profesionálnych kameramanov, ktorí nás na našej monitorovacej návšteve sprevádzali.