Charita prichádza o zdroje financovania, ohrozená je pomoc ľuďom | Slovenská katolícka charita


Charita prichádza o zdroje financovania, ohrozená je pomoc ľuďom

pridal: charita | dátum: 27. novembra 2021 | kategória: Aktuality

Všetko bolo pripravené na to, aby sa zbierka úspešne začala. Po mesiacoch práce „v hodine dvanástej“ prišla však správa, že zbierka sa presúva. Na neurčito. Lockdown ruší mnohým plány, charita však kvôli obmedzeniam prichádza o prostriedky, bez ktorých ďalej nevie, ako poskytovať pomoc ľuďom. 

Štedrovečerný stôl bez jedla

Posledné týždne v charite aktívne pripravovali všetko potrebné na najväčšiu potravinovú zbierku. Potreby, ktoré v nej charita vyzbiera, pomáhajú celý nasledujúci rok rodinám v núdzi, seniorom a jednotlivcom v krízových situáciách a dopĺňajú jedlo aj zariadeniam sociálnych služieb, ako sú útulky, krízové centrá či detské domovy. Do zbierky sa zapájajú stovky dobrovoľníkov po celom Slovensku a jej organizácia je veľmi náročná. Zbierka sa však doslova pár hodín pred začiatkom zrušila a je nepravdepodobné, že prebehne ešte do konca roka. 

„Viete si predstaviť to sklamanie, keď nám oznámili, že potravinová zbierka sa presúva na neurčitý termín. Áno, mrzia nás hodiny práce, ktoré sme tomu venovali, ale najmä to, že nemáme, z čoho dopĺňať jedlo na stôl chudobných. Sú to aj ľudia, ktorí žijú v extrémnej chudobe a doslova sa rozhodujú medzi nákupom liekov a potravín. Čo by ste si vybrali vy? Zhoršenie zdravia alebo hlad? Pred podobnou voľbou stoja dnes mnohí, ktorých chudobu nevnímame, pretože zatiaľ nie sú na ulici,“ zdôrazňuje generálny sekretár SKCH Erich Hulman. 

Ľudí, ktorí každoročne venujú svoj nákup potravín do zbierky, charita preto prosí na svojich sociálnych sieťach o podporu prostredníctvom online Zbierky na charitu. Euro na cestoviny alebo ryžu v zbierke zhodnotia na to, čo budú núdzni potrebovať najviac: jedlo, ubytovanie alebo inú sociálnu službu.

Zbierka v kostoloch nebude

Najväčšia potravinová zbierka nie je však jediná, o ktorú v charite prišli. Pandemická situácia a lockdowny ohrozujú už viac ako rok fungovanie sociálnych služieb, no pritom zvyšujú počet ľudí, ktorí pomoc potrebujú. Aktuálna situácia opäť zatvára kostoly v čase pred pravidelnou zbierkou na charitu, ktorá je vyhlásená na túto nedeľu (28.11.). Veriaci tak prišli o možnosť prispieť inak než online, čo mnohí spraviť nevedia. 

Do zbierky v kostoloch prispievajú veriaci po celom Slovensku, a preto je každoročne významným zdrojom financovania 345 charitných zariadení a služieb. Tie pôsobia v desiatkach miest našej krajiny a dokopy pomáhajú vyše 21 tisícom ľudí. Vďaka zbierke dokážu charity dofinancovať zariadenia, na ktoré zdroje z verejných zdrojov a projektov nestačia, a to zariadenia pre seniorov, pre ľudí bez domova, pre hendikepované deti a dospelých, núdzové bývania pre týrané ženy, ale aj kamenné a mobilné hospice, terénnu prácu či opatrovateľskú službu pre seniorov a chorých. Príkladom ohrozenia kvôli lockdownu je aj nízkoprahové centrum pre ľudí bez domova v Trnave, ktoré stavia Trnavská arcidiecézna charita. Časť stavby je financovaná z európskych fondov, no značnú časť nákladov hradí samotná trnavská charita. Ak o zdroj zo zbierky príde, ohrozí to stavbu centra a verejnosť pocíti negatívne dopady bezdomovectva podstatne viac ako doteraz. 

Záchranou je zbierka v online

Aj charite v týchto časoch pomáha internet a do zbierky je možné prispieť online alebo na čísle účtu SK18 1100 0000 0029 4411 6341.

„Pomoc verejnosti je dnes potrebná viac ako hocikedy predtým. Ľudia v núdzi nemajú pauzu, oni svoje potreby majú stále a – rovnako ako my – s lockdownom ich pociťujú ešte bolestnejšie než kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje Hulman. „Stratu financií zo zbierok pocíti preto nielen rozpočet našich zariadení, ale najmä ľudia, pre ktorých sú tieto zariadenia a služby často domovom a jedinou oporou v núdzi,“ zdôrazňuje. 

Viac informácií o práci charity a príbehy tých, ktorým charita pomáha, nájdete na stránke charitapomaha.sk/zbierka-na-charitu/.