CI zvolila nového generálneho sekretára | Slovenská katolícka charita


CI zvolila nového generálneho sekretára

pridal: wp-dev | dátum: 30. mája 2011 | kategória: Aktuality

foto:Elodie Perriot/Caritas

Novým generálnym sekretárom Caritas Internationalis sa stal Michel Roy. Na nasledujúce štyri roky ho schválilo valné zhromaždenie CI v Ríme vo štvrtok 26. mája 2011. Zástupcovia jednotlivých národných Charít vybrali Michela Roya väčšinovým hlasovaním.

Zhromaždenie sa zúčastnil aj generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák. Záznam z rozhovoru vo Vatikánskom rozhlase si môžete vypočuť tu

Michel Roy (56) je v súčasnosti medzinárodným riaditeľom v lobovaní a presadzovaní záujmov pre Secours Catholique (Caritas Francie). Do funkcie nastúpi po Lesley-Anne Knight, ktorá bola generálnou sekretárkou Caritas Internationalis v rokoch 2007 až 2011.

Ihned po hlasovaní v Ríme pán Roy povedal: ” Som veľmi dojatý. Chcel by som sa poďakovať (svojej predchodkyni) Lesley-Anne za mnoho práce, ktorú do tejto chvíle vykonala a tiež vám všetkým za prácu, ktorú pre našu sieť robíte, ktorá stelesňuje nádej chudobných budovať lepší svet.“

Pán Roy bude slúžiť ako generálny sekretár spoločne s kardinálom Oscarem Rodriguezem Maradiagou. Kardinál Rodriguez z Hondurasu bol znovuzvolený na druhé funkčné obdobie ako prezident Caritas Internationalis v utorok 24. mája.

Kardinál Rodríguez Maradiaga uvádza dve hlavné výzvy, spojené s celosvetovým javom rýchlych zmien v spoločnosti, ktoré nemôže Caritas Internationalis v blízkej budúcnosti prehliadnuť: „Nijaká chudoba a jednaľudskárodina“ – budemottoCaritasInternationalisna najbližšie štyri roky. Todvehodnoty, na ktorýchmusímepracovať: nazníženíchudobyatiež na vytváraníjednotyaspoločenstvavľudskejrodine. Myslím, žetojeveľmidôležité, pretože, akopovedalSvätý Otec, jetunebezpečenstvo, žebankyzabúdajúcnavšetkystrasti, ktorédôsledkomhospodárskejkrízysavrátiaopäťdopraxeúveruaotvoriafinančnéšpekuláciebezobmedzenia. Takžez našejstranymámevplánepokračovaťnatomtohlavnomprojektebojaprotichudobe a vpodporesolidarity. (zdroj: –jk-, www.oecumene.radiovaticana.org)

Michel Roy pracuje pre Secours Catholique vo Francúzsku už 30 rokov. V roku 1981 nastúpil v diecéznej kancelárii v Paríži. Hovorí francúzsky, španielsky a anglicky. Študoval ekonómiu a absolvoval odbor blízkovýchodné jazyky a štúdiá.

Generálne zhromaždenie Caritas Internationalis (CI) prebieha raz za štyri roky, obidve stretnutia bývajú v Ríme, volí sa generálny sekretár a prezident CI. (CI združuje 165 krajín z celého sveta, z každej krajiny tu reprezentujú vždy generálny sekretár alebo riaditeľ danej Charity a prezident. Do Ríma prišlo 65 biskupov, ktorý sú prezidentmi daných Charít. )

Zdroj:
Caritas Internationalis: Caritas confederation chooses a new secretary general

Secours Catholique: Michel Roy élu Secrétaire Général de Caritas Internationalis

Charita.cz: Prezident a ředitel Charity ČR zasedají v Římě