Kríza na Ukrajine | Slovenská katolícka charita


Kríza na Ukrajine

pridal: charita | dátum: 25. februára 2022 | kategória: Adopcia na diaľku®

Štvrtok, 24.2.2022 o piatej ráno boli zaznamenané útoky ruských vojsk na celom území Ukrajiny. Išlo predovšetkým o vojenské ciele od východu Ukrajiny až po západ ako sú napríklad Luhansk, Doneck, Mariupoľ, kde bol obsadený prístav, ďalej Záporožie, Dnipro ale aj miesta ako Luck a Ivano-Frankivsk, ktoré sú vzdialené od slovenských hraníc približne 200 km vzdušnou čiarou. Ukrajinským prezidentom bolo vyhlásené stanné právo.

Projekt Slovenskej katolíckej charity, Adopcia na diaľku®, k dnešnému dňu pomáha 12 centrám naprieč celou Ukrajinou. Spoločne ide o 1577 detí v núdzi. Za náš projekt chceme vyjadriť náš súcit a podporu nielen týmto deťom a ich rodinám, ale všetkým Ukrajincom zasiahnutým týmto konfliktom. V týchto chvíľach sa intenzívne zaujímame o podporované deti a ich rodiny a sme v úzkom kontakte s koordinátormi spolupracujúcich centier na Ukrajine. Ako prvé nás zaujímalo aké kroky boli podniknuté, aby deti boli v bezpečí. Zatiaľ môžeme všetkých darcov informovať, že deti v našom projekte sú v bezpečí a neevidujeme žiadne zranenia ani u ich rodinných príslušníkov. V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame aktuálne informácie od našich koordinátorov.

Charita Doneck, 10:22

Už v roku 2015 sa polovica pracovného tímu presťahovala do mesta Dnipro. V súčasnosti nám koordinátorka Svitlana Šuch, poskytla informáciu, že čakajú na zvyšok tímu Caritas Donetsk, ktorý má v najbližších hodinách pricestovať z Donecku do Dnipra. Zároveň nám s poľutovaním oznámila že v tejto situácií nebudú môcť poskytnúť deťom štandardnú pomoc pre štúdium. „ Pripravujeme sa prijať ďalších vnútorne vysídlených obyvateľov a budeme radi za každú možnú podporu. Pre túto chvíľu sme v bezpečí, ale aj v našom meste boli niektoré budovy zničené,“ dodáva Svitlana Šuch.

Seminár Svätého Ducha – Ľvov, 11:02

Vladimír Krushelnytskyy kancelár Seminára Svätého Ducha nám píše: „Rozhodli sme sa poslať seminaristov domov za ich rodinami. Poprosili sme ich, aby zostali pokojní a modlili sa za koniec vojny. Chceme poďakovať darcom za ich pozornosť, modlitby a snahu pomôcť v tomto zložitom čase vojny.“ Naďalej ostávame v kontakte s Vladimírom Krushelnytskyym a sme pripravení reagovať na ich potreby.

Charita Ternopiľ, 12:37

„Momentálne sme v bezpečí ale 160 km od nás v regióne Ivano-Frankivsk bolo ostreľovanie. Posledných pár dní pripravujeme naše priestory na príchod utečencov z východnej Ukrajiny, ktorí sa v súčasnosti snažia evakuovať,“ napísala nám Anetta Lisa, koordinátorka projektu Adopcia na diaľku® v meste Ternopiľ. Anetta nám ďalej opísala situáciu v meste, kde bola pozastavená mestská doprava, vzdelávacie inštitúcie prešli na dištančnú výučbu a činnosť škôlok bola úplne pozastavená. Takisto množstvo inštitúcií po celej Ukrajine prerušilo svoje fungovanie zatiaľ na najbližšie dni. V meste zavládla panika, čím ďalej tým viac ľudí čaká v dlhých radoch na nákup potravín a benzínu. „Je takmer nemožné vybrať si peniaze z bankomatov, kvôli dlhým radom. Je tiež veľmi smutné, že ceny veľmi stúpli. Najviac zo všetkého budeme potrebovať benzín, a to čím skôr, pretože za chvíľu bude veľmi náročné ho získať,“ píše nám Anetta Lisa.

Charita Kolomyja, 14:38

Riaditeľ charity Kolomyja nám dal vedieť, že podporované deti a ich rodiny sú v bezpečí. „Dnes nadránom zaútočili raketami na vojenské letisko pri Kolomyji. Boli zranení dvaja ľudia a okolité budovy boli zničené.“ Podobne ako v Ternopiľi, aj v Kolomyji zavládla veľká panika v okolí potravín, drogérií a čerpacích staníc. Najväčšou výzvou budú vlny utečencov, ktoré čoskoro očakávajú. Aktuálne sa ne pripravujú aj s miestnymi autoritami. „Práve pripravujeme hygienické potreby pre ľudí v núdzi a zabezpečujeme psychologické konzultácie pre tých, ktorí trpia úzkosťami. V tomto čase by nám najviac pomohli generátory elektriny, nakoľko sa obávame výpadku elektriny. Akákoľvek iná pomoc bude pre ľudí v núdzi veľmi dôležitá na zvládnutie útokov z ruskej strany,“ opisuje situáciu riaditeľ Charity Kolomyja Serhiy Tryfiak.

Charita Odesa, 16:25

Od Svitlany Kolodchyn sme dostali krátku správu. V nej sa nám zdôverila, že sa síce boja, ale veria, že to ustoja: „Momentálne sme v bezpečí, dúfame v Boha a jeho všemohúcnosť. Prosíme, modlite sa za nás, veľmi to potrebujeme.“

Vzhľadom ku vzniknutej situácií musíme našich darcov informovať, že zrejme bude nutné presunúť financie určené na vzdelávanie detí. V prípade, že pôjde o život ohrozujúcu situáciu, alebo sa deti dostanú do inej hmotnej núdze naše prostriedky presmerujeme na pomoc práve v tejto oblasti.

Ak chcete, aby Vaše financie išli výlučne na vzdelanie detí, ponúkame našim darcom možnosť pozastavenia platieb. Naši koordinátori v spolupracujúcich centrách pomáhajú nielen deťom a rodinám zapojeným v našom projekte Adopcia na diaľku®, ale aj iným deťom, ktoré potrebujú pomoc. V súčasnej kríze na Ukrajine tieto finančné prostriedky budú smerované na všetky deti bez ohľadu na to, či sú v projekte zapojené alebo nie.

Na základe našej komunikácie s koordinátormi z Ukrajiny sme sa dozvedeli, že aktuálne potrebujú financie na pohonné hmoty do áut, generátory elektriny, psychologickú pomoc, ale aj základné potreby ako je strava, hygienické potreby a lieky. Sme spolu v neustálom kontakte a sme pripravení pomôcť tam, kde to bude potrebné.

Manažér projektu Adopcia na diaľku®, Peter Knapík, vyjadril spoluúčasť s Ukrajinou:

„Ďakujeme za všetku Vašu podporu a naďalej Vás prosíme o modlitby a myšlienky na ľudí, ktorí sa z jedného dňa na druhý ocitli vo vojne a musia jej čeliť. V prípade Vášho záujmu podporiť aktivity projektu Adopcia na diaľku® na Ukrajine môžete Vašu pomoc poukázať na číslo účtu našich Malých projektov: SK49 0900 0000 0051 8393 5783 a do poznámky napíšte: kríza na Ukrajine.“

Pomôcť Ukrajine realizuje aj celá Slovenská katolícka charita. Spustila verejnú zbierku. Môžete ju podporiť na účte SK93 1100 0000 0029 4546 3097, VS: 380

Autori článku: Miroslava Knapíková, Martin Kružliak

Foto: Roman Kortiš