Pobyt ukrajinských rodín v Tatrách | Slovenská katolícka charita


Pobyt ukrajinských rodín v Tatrách

pridal: charita | dátum: 19. mája 2015 | kategória: Aktuality

Foto: Gréckokatolícka charita Prešov

PREŠOV, 19.máj 2015 Ťažká situácia rodín a správy v médiách o Ukrajine inšpirovali Patrika Kolesára z Horskej chaty Encián na Skalnatom Plese natoľko, že oslovil Gréckokatolícku charitu Prešov s ponukou zorganizovať pobyt vo Vysokých Tatrách pre rodiny s deťmi z ukrajinskej vojnovej zóny. Jeho nápad sa stal skutočnosťou v týždni od 4. do 10. mája 2015 vďaka spolupráci viacerých organizácií.
Dopravu z Užhorodu do Košíc a pobyt v turistickej ubytovni Viola Veľká Lomnica zabezpečila Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar pobočka pre východné Slovensko a zakarpatskú Ukrajinu z verejnej zbierky realizovanej prostredníctvom platformy Dobrá krajina. Stravovanie rodín, vysokohorské poistenie, návštevu múzea a prepravu z Košíc do Lomnice a späť bola zabezpečená Gréckokatolíckou charitou Prešov z prostriedkov verejnej zbierky Slovenskej katolíckej charity.
18 účastníkov pobytu sprevádzali sestry z rehole Congregatio Jesu („CJ“) pôsobiacej v Užhorode: sestry Marietta Nagyová, Mária Králiková z Ružomberka, CJ a dobrovoľníčka Irena Nagyová.

Za zmienku stojí to, že prorusky cítiacich obyvatelia z východnej Ukrajiny, z ktorých sa stali utečenci sú v súčasnosti prijímaní ľuďmi zo západnej Ukrajiny.

Pobyt vo Vysokých Tatrách bol pripravený najmä pre matky s deťmi. Muži zostali v táboroch na Ukrajine, keďže každú chvíľu hrozí celková mobilizácia.
Júlia z Kramatorska o situácii v krajine povedala: „Minulý rok sme z oblasti odišli s manželom a našimi troma malými deťmi ešte v letných veciach. Doma zostali naši starí rodičia, dvaja bratia a sestra s rodinou. Oni už peniaze na cestu nemali a teraz nám veľmi chýbajú. Doma sme mali svoj dom, prácu a tu sme na ťarchu cudzím ľuďom. Práve nám z domova volali, že ďalšiu časť mesta znova bombardovali, preto aby sme sa nevracali. Nevieme, čo bude ďalej…“

Patrik Kolesár pripravil v Tatrách pre rodiny program vo forme bezplatnej návštevy wellness v Grandhoteli Praha Tatranská Lomnica a lanovkový výstup na Skalnaté Pleso. Okrem toho rodiny absolvovali túry na Popradské pleso, Hrebienok, túru k Studenovodským vodopádom a navštívili múzeum venované histórii lyžiarskych športov v Poprade.
Počasie bolo počas pobytu príjemné, a tak mohli všetci načerpať dostatok nových síl v krásnej prírode našich slovenských veľhôr.

S Ukrajinou zostávame naďalej spojení v modlitbách a prosím o pokoj v krajine.

Mária Rajňáková
Gréckokatolícka charita Prešov

Podporiť zbierku na Ukrajinu je možné ľubovoľným príspevkom aj naďalej na číslo účtu 2945463097/1100, variabilný symbol 217 (účet vo forme IBAN: SK 93 1100 0000 0029 4546 3097), alebo priamo na stránke www.charita.sk/ukrajina.