Rozširujeme Hlinený dukát: Účinný návod, ako pomôcť človeku bez domova | Slovenská katolícka charita


Rozširujeme Hlinený dukát: Účinný návod, ako pomôcť človeku bez domova

pridal: charita | dátum: 12. novembra 2021 | kategória: sociálne

Diecézna charita Žilina prichádza s novinkou. Rozširuje paletu služieb o zaujímavú formu pomoci a do Žilinskej diecézy prináša projekt, ktorý už účinne funguje v trnavskom kraji vďaka Trnavskej arcidiecéznej charite. Za symbolické platidlo vyrobené z hliny si človek v núdzi zadováži jedlo, nocľah, zabezpečí pranie či možnosť osobnej hygieny. Aj pre verejnosť predstavuje Hlinený dukát ľahšiu formu pomoci.

Neskorá jeseň a prichádzajúca zima prinášajú chladné noci a mrazivé rána. Trpia najmä ľudia bez domova, ktorých zdravie i životy sú ohrozené. Táto riziková skupina trpí tiež hladom, chýba im zázemie a rodina. „Ľudia, ktorých vidíme žobrať na ulici, potrebujú jedlo, možnosť osobnej hygieny, nocľah a teplo. Projektom Hlinený dukát im chceme priniesť účinnú pomoc a zároveň umožniť verejnosti, aby na tejto pomoci participovala,“ dodáva Mgr. Peter Birčák, riaditeľ Diecéznej charity Žilina.

Účinný nástroj v otázke žobrania

Princíp fungovania celého projektu je veľmi jednoduchý. Dukát získate na predajných miestach alebo z niekotrého automatu inštalovaného vo verejnom priestranstve. Potom ho už len darujete človeku v núdzi, ktorý si ho vymení za jedlo a služby Charity.

Projekt je určený primárne na pomoc ľuďom žijúcim v chudobe, najmä tým, ktorí sú kvôli neľahkým okolnostiam nútení pýtať peniaze. Hlinený dukát má ambíciu ísť s pomocou ďalej. Stáva sa účinným nástrojom pri riešení problematiky žobrania a bezdomovectva.

To, že človek v núdzi dostane najesť, má možnosť prenocovať, osprchovať sa a oholiť, slúži tiež ako priblíženie k špeciálnemu poradensvu a ďalším formám pomoci, ktoré môžu viesť k vyriešeniu ťažkej situácie. Hlinený dukát naozaj pomáha na ceste z ulice.

Mestá, kde je pomoc intenzívna

Projekt začína fungovať naraz v troch mestách žilinskej diecézy, a to v Žiline, Čadci a Martine. V týchto mestách má Diecézna charita Žilina svoje zariadenia, v ktorých sa intenzívne stará a venuje ľuďom bez domova a núdznym v chudobe. V nocľahárňach,  nízkoprahových denných centrách, útulkoch, formou špecializovaného sociálneho poradenstva, ambulantne aj terénne, pomáha Charita ľuďom odkázaným na pomoc v čadčianskom Dome charity sv. Gianny, žilinskom Dome charity sv. Vincenta a martinskom Dome charity sv. Krištofa.

Prečo je Hlinený dukát dobrá pomoc

Dať človeku dukát je lepšie ako dať mu peniaze. Hlinený dukát je pomoc, ktorá nemôže byť zneužitá. Je to možnosť pomôcť s láskou a rozumom.

Viac informácií o konkrétnych spôsoboch využitia, zoznam predajných miest aj miest výmeny nájdete na stránke www.charitaza.sk  a www.hlinenydukat.sk, informácie budú priebežne aktualizované.

Autor: Zdenka Lukáčiková, Diecézna charita Žilina
Foto: Diecézna charita Žilina