SKCH: Aj Slováci môžu pomôcť Slovinsku pri zvládaní súčasnej migračnej krízy | Slovenská katolícka charita


SKCH: Aj Slováci môžu pomôcť Slovinsku pri zvládaní súčasnej migračnej krízy

pridal: wp-dev | dátum: 29. októbra 2015 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 29. október 2015 – Slovenská katolícka charita („SKCH“) vyhlásila humanitárnu zbierku vybraných materiálnych potrieb a potravín na pomoc migrantom prichádzajúcim do Slovinska. Slovenská charita týmto spôsobom ponúka pomoc Caritas Slovenia, ktorá v súčasnosti čelí druhej vlne príchodu migrantov do krajiny. Verejnosť môže priniesť pomoc v podobe prikrývok, rybacích konzerv a teplých topánok (hlavne veľkosti 38-43) do Skladu solidarity, ktorý je zberným miestom SKCH. Sklad sa nachádza na Jasovskej ulici v Bratislave – Petržalke a verejnosti je prístupný v čase otváracích hodín.

„Snažíme sa Slovákov zapájať do pomoci pri zvládaní migračnej vlny a zároveň ukázať Európe našu solidárnosť a podporu okolitých štátov v hraničných situáciách,“ uviedol na margo pripravovanej zbierky generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.
Momentálne cez Slovinsko prechádza druhá utečenecká vlna, ktorá začala 17. októbra. Za prvých päť dní bolo slovinskými úradmi zaregistrovaných 40.000 migrantov. Napriek tomu, že Slovinsko zvýšilo počet prijímacích a ubytovacích centier, ich kapacity stále nestačia a mnohí ľudia musia nocovať vonku. Najviac zasiahnuté sú hraničné prechody s Chorvátskom – Brezice a Dobova a potom hraničné prechody do Rakúska – Šentilj a Gornja Radgona.
Caritas Slovinsko v súčasnosti spolupracuje so svojimi partnermi. Na základe pomoci od Caritas Austria a Caritas Germany poskytuje na mieste teplé oblečenie, prikrývky a jedlo. Len za posledné dva dni bolo rozdistribuovaných 5 tisíc prikrývok, 20 tisíc rybacích konzerv, 10 tisíc energetických tyčiniek, 5 tisíc litrov mlieka a 8 paliet jabĺk. Napriek tomu je v týchto oblastiach stále akútna potreba ďalšieho teplého oblečenia a potravín.