SKCH: Na pomoc obyvateľom Filipín poslala ďalších 20-tisíc eur | Slovenská katolícka charita


SKCH: Na pomoc obyvateľom Filipín poslala ďalších 20-tisíc eur

pridal: wp-dev | dátum: 26. februára 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 26. februára 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) poslala na pomoc obyvateľom Filipín, ktoré v novembri minulého roku zasiahol ničivý tajfún, ďalších 20-tisíc eur. Peniaze poslala svojej partnerskej organizácii Charita Filipíny v Manile, ktorá pomáha tisíckam rodín, ktoré tajfún obral o strechu nad hlavou a všetok majetok.

Spoločnou systematickou prácou dokážeme zachraňovať životy a obnovovať zničené komunity. Spolu sme už našim partnerom poslali 37-tisíc eur. Keďže približne 500 000 domov bolo poškodených alebo totálne zničených, snažíme sa pomôcť ako môžeme,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Charita pomáha ľuďom po údere tajfúnu Haiyan postaviť sa opäť na nohy. Ničivý tajfún, známy aj ako Yolanda, zasiahol Filipíny plnou silou začiatkom novembra 2013. Jedná sa o jednu z najsilnejších búrok vôbec a zanechal po sebe milióny ľudí bez jedla, pitnej vody a prístrešia. „Viac ako 3000 ľudí prišlo o život a desaťtisíce ľudí stále potrebujú našu pomoc. Nikdy sme nečelili niečomu, čo nás zasiahlo takou obrovskou silou. Veľmi si vážime každú pomoc a prejavy solidarity z celého sveta,“ uviedol generálny sekretár Charity Filipíny Edwin Gariguez.

Charity z celého sveta združené v sieti Caritas Internationalis začali s poskytovaním pomoci prostredníctvom diecéz, kým dorazila medzinárodná pomoc. Ich úsilie pomôcť zasiahlo pol milióna ľudí, ktorým bolo poskytnuté prístrešie, voda, hygiena, sanitácia a základné životné potreby. Distribúcia pomoci prostredníctvom Charity je pokojná a dobre zorganizovaná. Zameraná je na snahu pomôcť tým, čo to najviac potrebujú.

Zasiahlo nás už množstvo tajfúnov, no žiadny nebol ako tento,“ povedala 66 ročná Violeta. „Náš dom mal rozmery 12 x 24 metrov. Teraz žijeme v malej časti, ktorá z neho ostala, rozmerov 9 x 6 metrov. Spíme všetci spolu v jednej maličkej izbe. Nemáme na výber,“ opísala život po vyčíňaní tajfúnu. Finančne podporiť verejnú zbierku a tým prejaviť solidaritu je možné aj naďalej, a to dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol 206.

Foto: Caritas Internationalis