SKCH: Pomôžte nevyliečiteľne chorým ľuďom dožiť ich život dôstojne a bez bolestí | Slovenská katolícka charita


SKCH: Pomôžte nevyliečiteľne chorým ľuďom dožiť ich život dôstojne a bez bolestí

pridal: wp-dev | dátum: 31. októbra 2014 | kategória: Aktuality

ilustračné foto: SKCH

BRATISLAVA 1. november 2014 – Mnohí nevyliečiteľne chorí ľudia na Slovensku si dnes nemôžu dovoliť hospicovú starostlivosť. Zdravotné poisťovne totiž hradia len približne 60 percent nákladov na zdravotnú starostlivosť poskytovanú v hospicoch. Zvyšok musí zaplatiť pacient alebo jeho blízka rodina a neraz sa stáva, že si to nemôžu dovoliť. Slovenská katolícka charita (SKCH) preto vyhlásila verejnú zbierku Blízko pri človeku – pomáhame žiť až do konca a snaží sa vyzbierať financie na podporu jej hospicov. Zbierka potrvá od 1. novembra 2014 do 31. januára 2015.

„Je nespravodlivé, že ľudia, ktorí musia bojovať s bolesťami a zložitou situáciou, v ktorej sa ocitli, si nemôžu dovoliť starostlivosť, ktorú potrebujú. Aby sme mohli prijímať aj pacientov bez príjmu alebo s nízkym príjmom, ktorí nemajú dosť peňazí na úhradu doplatku hospicovej starostlivosti, snažíme sa vyzbierať financie prostredníctvom verejnej zbierky. Z týchto peňazí hradíme náklady za pacientov, ktoré odmieta zaplatiť zdravotná poisťovňa. Štedrých ľudí preto prosím, aby našu zbierku podporili a pomohli tak nevyliečiteľne chorým ľuďom v pokoji dožiť,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Charita nevyliečiteľne chorým ľuďom pomáha v troch rezidenčných hospicoch a prostredníctvom 12 mobilných hospicov, ktoré spolu len v minulom roku pomohli viac ako 450 klientom. Mnohí z nich, žiaľ, už nie sú medzi nami. V domácom prostredí SKCH pomáha nevyliečiteľne chorým aj prostredníctvom 22 agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Zbierku je možné podporiť ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2945456524/1100, variabilný symbol je 220 (IBAN: SK54 1100 0000 0029 4545 6524) alebo zaslaním darcovskej sms správy v znení DMS medzera CHARITA na číslo 877. Cena DMS je 2 eurá a SKCH z nej dostane 96 percent.

Hospicová starostlivosť zaručuje nevyliečiteľne chorým ľuďom, že nebudú trpieť neznesiteľnými bolesťami, za každých okolností bude zachovaná ich ľudská dôstojnosť a v posledných chvíľach nezostanú sami. „Najčastejšie ide o pacientov v pokročilom štádiu onkologického ochorenia, ktorí sú v terminálnom štádiu a doterajšia liečba zlyhala. Starostlivosť o takýchto pacientov v domácnosti je náročná a vyžaduje si 24-hodinovú službu. Preto sa príbuzní často rozhodnú umiestniť takéhoto člena rodiny v hospici, kde liečebné postupy vedú k zmierneniu bolesti a iných nepríjemných prejavov chorôb,“ povedal Radovan Gumulák.

Prostredníctvom kampane „Blízko pri človeku – pomáhame žiť až do konca“ chce SKCH okrem finančnej zbierky aj zvyšovať povedomie verejnosti na Slovensku o potrebe pomoci a solidarity s nevyliečiteľne chorými ľuďmi v terminálnom štádiu života, ktorí potrebujú hospicovú starostlivosť. „Neustále sa tiež snažíme zvýšiť tlak na zdravotné poisťovne, ktoré stále nepreplácajú náklady v hospicoch v plnej výške,“ dodal Radovan Gumulák. Na stránke www.charita.sk/hospice budú preto počas trvania zbierky pribúdať informácie o hospicovej starostlivosti.

Zbierku je možné podporiť ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2945456524/1100, variabilný symbol je 220 (IBAN: SK54 1100 0000 0029 4545 6524) alebo zaslaním darcovskej sms správy v znení DMS medzera CHARITA na číslo 877. Cena DMS je 2 eurá a SKCH z nej dostane 96 percent.

Viac informácií nájdete TU.