SKCH: Poslala prvotnú pomoc zaplaveným obciam v Levickom okrese | Slovenská katolícka charita


SKCH: Poslala prvotnú pomoc zaplaveným obciam v Levickom okrese

pridal: wp-dev | dátum: 5. septembra 2014 | kategória: Aktuality

foto: archív SKCH

BRATISLAVA. 5. septembra 2014 – Slovenská katolícka charita (SKCH) spolu s Červeným krížom začala s pomocou v Levickom okrese, kde po silnom daždi začiatkom týždňa zostalo niekoľko obcí v problematickej situácii. Domy sú pod vodou, hladiny riek stúpajú a celé oblasti zostali bez pitnej vody. Situácia sa môže ešte skomplikovať, nakoľko meteorológovia hlásia silné búrky aj naďalej.

SKCH včera vyslala tím s 11 vysúšačmi, takmer päťsto fľašami pitnej vody a 100 litrami dezinfekčných prostriedkov. Ipeľský Sokolec používa ako zdroj pitnej vody desiatky studní, ktoré sa v ňom nachádzajú. Tie však zatopilo, a tak musia zabezpečiť vodu pre ľudí inou cestou. V obci Demandice zostalo bez vody desať rodín. Treťou obcou, kam smerovala pomoc, je Lontov. „Prišli sme na miesta, ktoré sú najkritickejšie, no je v nich už možné pomáhať. Okrem nás tu boli aj hasiči, policajti, vojaci a dobrovoľníci, ktorí plnili vrecia pieskom, aby zamedzili presiaknutiu hrádze. Hasiči tiež odčerpávali vodu z domov, kde následne môžeme poskytnúť vysúšače a dezinfekciu,“ povedala o situácii humanitárna pracovníčka SKCH Mariana Ištoňová.

V niektorých obciach zostala voda stáť na poliach, inde vyhnala ľudí zo svojich domovov a museli byť evakuovaní. Okrem zatopených domov voda podmyla aj železničnú trať, na základe čoho bola pozastavená prevádzka vlaku. Ohrozené sú aj ďalšie obce, kde stúpa hladina menších tokov. Ak budú dažde naďalej pokračovať, SKCH je pripravená pomôcť aj ďalším obciam.

„Vďaka skúsenostiam z minulých rokov sme schopní pomáhať efektívnejšie a podať pomocnú ruku oveľa skôr. Tento rok prišli povodne na Slovensko vo veľkom rozsahu, koncom júla sme pomáhali zaplaveným obciam v Žilinskom kraji a v máji v Prešovskom a Košickom kraji. Okrem toho sme v júni boli aj v Srbsku a Bosne, kde povodne spôsobili masívne škody,“ skonštatoval generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Rodiny, ktorých domovy boli poškodené povodňami, sa môžu obrátiť na arci/diecézne charity, alebo na centrálnu SKCH. Zároveň sú pre všetkých sprístupnené dokumenty na stránke www.charita.sk, v ktorých je možné nájsť, ako postupovať po povodniach.