SKCH: Slováci pomáhajú zabezpečiť vzdelanie deťom, ktoré utiekli zo Sýrie | Slovenská katolícka charita


SKCH: Slováci pomáhajú zabezpečiť vzdelanie deťom, ktoré utiekli zo Sýrie

pridal: wp-dev | dátum: 29. októbra 2013 | kategória: Aktuality

foto: Caritas Internationalis

BRATISLAVA. 29. októbra 2013 – Darcovia zo Slovenska pomáhajú zabezpečiť vzdelávanie sýrskych detí, ktoré pre vojnový konflikt museli utiecť zo Sýrie do susedného Libanonu. Slovenská katolícka charita (SKCH) tento mesiac poslala svojej partnerskej organizácií Charita Libanon ďalší príspevok, tentoraz v objeme 10-tisíc eur. Charita Libanon pomáha približne 130-tisíc Sýrčanom žijúcim v Libanone.

Charita Libanon sa okrem iného snaží sýrskym deťom venovať v provizórnych školách, ktoré vytvorila, aby tieto deti napriek tomu, že sa z nich stali utečenci, neprišili o vzdelanie a mohli sa v budúcnosti lepšie vyrovnať so svojou neľahkou situáciou,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Dodal, že ho teší podpora ľudí zo Slovenska, ktorým osud sýrskych utečencov nie je ľahostajný. Od začiatku apríla 2013 Slováci na pomoc utečencom zo Sýrie prispeli sumou viac ako 25-tisíc eur, ďalších 20-tisíc eur darovala Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

SKCH Charitu Libanon podporila už v auguste a poslala jej šesťtisíc eur. Tritisíc eur vtedy SKCH poslala aj Charite Jordánsko. Obe Charity tieto peniaze použili na zabezpečenie potravy, ubytovania a zdravotnícku pomoc. „Na účte v súčasnosti máme približne 26-tisíc eur, ktoré budeme uvoľňovať postupne podľa potrieb našich partnerov v regióne. Snažíme sa podporiť projekty zamerané na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov,“ vysvetlil Radovan Gumulák.

Charita Libanon sa najviac zameriava na vzdelávanie a zdravotnícku pomoc, keďže väčšina sýrskych utečencov sa na ňu obracia práve s týmito potrebami. „Hoci na ulici Sýrčanov od obyvateľov Libanonu takmer nerozoznáte, ich situácia je zložitá. Často sú bez práce či pravidelného príjmu, takže aj zabezpečenie základných liekov či napríklad školských pomôcok, je pre nich neraz neprekonateľnou prekážkou,“ vysvetlil humanitárny pracovník SKCH Jozef Kákoš, ktorý navštívil Charitu Libanon a jej zariadenia, ktoré utečencom zo Sýrie pomáhajú. Problémom je, že štátne školy sú síce bezplatné, ale pre veľký počet sýrskych detí, ktoré do krajiny utiekli so svojimi rodinami, sa libanonská vláda rozhodla pozastaviť prijímanie detí zo Sýrie do týchto škôl. Finančnú zbierku na pomoc sýrskym utečencom je možné podporiť aj naďalej ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500 v ČSOB, variabilný symbol je 195.


Text: Lukáš Melicher

Foto: Jozef Kákoš