SKCH vyslala do Ugandy dobrovoľníčku, pôsobiť bude v centre pre deti s HIV | Slovenská katolícka charita


SKCH vyslala do Ugandy dobrovoľníčku, pôsobiť bude v centre pre deti s HIV

pridal: wp-dev | dátum: 24. júla 2013 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 24. júla 2013 – Slovenská katolícka charita (SKCH) dnes vyslala do Ugandy prvého dobrovoľníka. Dobrovoľníčka Janka Čížová bude pôsobiť v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na severe Ugandy, ktoré poskytuje útočisko deťom s HIV. Jej hlavnou úlohou bude pomáhať zamestnancom centra starať sa o výchovu detí a učiť ich angličtinu, keďže viaceré dnes hovoria len jazykom madi.

„Náš projekt v Ugande sa postupne rozrastá, preto som rád, že sa nám podarilo vyslať dobrovoľníčku, ktorá nášmu tímu pomôže pri výchove a vzdelávaní detí. Naše centrum dnes pomáha už 20 dievčatám, pričom ďalších 35 detí navštevuje škôlku, ktorú sme otvorili v máji,“ uviedol generálny sekretár Radovan Gumulák, ktorý do Ugandy vycestoval na monitorovaciu cestu.

Dobrovoľníčka Janka Čížová bude v Ugande štyri mesiace. „Už od mladosti sa aktívne zaujímam o misie. Keď som si čítala profil dobrovoľníka, mala som pocit, ako by som čítala o sebe a znovu sa prebudila vo mne túžba ísť do Afriky a pomáhať,“ vysvetlila Janka.

Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie SKCH otvorila v januári. Momentálne centrum poskytuje útočisko dvadsiatim dievčatám, ktoré kvôli zákernej chorobe AIDS prišli o jedného alebo oboch rodičov. Deťom v centre Charita poskytuje zdravotnú starostlivosť, stravu, ale aj každodenný program. Výstavbu a prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie pritom SKCH financuje len vďaka darcom zo Slovenska. Z výnosu tohoročnej kampane Pôstna krabička Charita rozširuje svoje centrum, momentálne robotníci stavajú jedáleň.

Charita navyše vďaka otvoreniu centra mohla svoj dlhoročný projekt Adopcia na diaľku® rozšíriť aj o Ugandu a do projektu zaradila prvých 60 detí, pre ktoré na Slovensku hľadá darcov. Adoptívni rodičia svojim mesačným príspevkom deťom umožnia študovať a aktívne sa tak podieľať na svojej lepšej budúcnosti. „O adopciu v Ugande je záujem a naša dobrovoľníčka bude počas svojho pobytu vyhľadávať nové deti, ktoré potrebujú pomoc. Tie následne zaradíme do nášho projektu,“ povedal projektový manažér Adopcie na diaľku® Peter Knapík.