SKCH: Záhrada sa zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum | Slovenská katolícka charita


SKCH: Záhrada sa zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum

pridal: charita | dátum: 24. augusta 2016 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA, 24. august 2016 – Záhrada Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Kapitulskej ulici v Bratislave sa počas uplynulej nedele zmenila na predvádzacie mólo, bazár a diskusné fórum. Niekoľko týždňov intenzívne pripravované podujatie prilákalo veľké množstvo návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorí si domov odniesli jedinečné modely vyskladané z noseného šatstva, príjemný zážitok, ako aj hodnotné informácie týkajúce sa pozadia módneho priemyslu.

Podujatie Móda a/ako otroctvo zorganizovala Slovenská katolícka charita (SKCH) v záhrade na Kapitulskej ulici v Bratislave po prvý krát. Akciu inicioval a na jej realizácii sa v hlavnej miere podieľal kolektív z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorý jej prostredníctvom otvoril viaceré aktuálne spoločenské problémy, ako fetišizovanie odevnej kultúry, nadprodukciu šatstva a nehumánne podmienky, za akých často krát vzniká. Na druhej strane poukázal na skutočnosť, že aj nosené oblečenie môže naďalej prinášať radosť a šetriť našu planétu.

Podujatie otvorila dynamická prezentácia originálnych outfitov vytvorených zo šatstva zo Skladu solidarity nachádzajúceho sa v Petržalke. Starostlivo zvolená hudba a vtipné názvy modelov spolu s hravou a invenčnou formu prezentácie ponúkli návštevníkom jedinečný zážitok. Nasledovala benefičná dražba 14-ich outfitov, ktorá priniesla výťažok v hodnote 345 €. Po krátkej prestávke vyplnenej skúšaním a nákupmi šatstva ponúkaného v rámci bazáru sa začala očakávaná prednáška a diskusia na tému „Módny priemysel a čo je za tým“. Jej realizácie sa výborne zhostili zástupkyne zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. Príjemnú atmosféru celého podujatia dotvorila farebná výzdoba záhrady lampiónmi z recyklovaných PET fliaš, ako aj domáce občerstvenie. Organizátori, ktorí sa obávali, že pre nepriazeň počasia budú musieť podujatie zrušiť, nakoniec s poteším bilancovali akciu ako veľmi pozitívne prijatú, pričom celkový výťažok dosiahol hodnotu 950 €. Podrobnejšie informácie o použití týchto prostriedkov budú zverejnené na stránkach SKCH.

„Podujatie tohto typu sme organizovali po prvý krát, pričom účasť ľudí, ich záujem o tému módy a obchodovania s ľuďmi, ako aj celkový výťažok prekonali všetky naše očakávania“, uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. „Vďaka veľmi pozitívnej skúsenosti s nedeľným podujatím zvažujeme aj v budúcnosti pripraviť akcie, ktoré by boli hravé, pútavé a zároveň poučné. Možno niečím prekvapíme už onedlho na jesenných Kapitulských dvoroch“, doplnila Jana Urbanová z Projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.