Spojení v modlitbe s celým svetom | Slovenská katolícka charita


Spojení v modlitbe s celým svetom

pridal: wp-dev | dátum: 9. februára 2017 | kategória: Aktuality

V stredu 8. februára 2017 pri príležitosti liturgickej spomienky svätej Jozefíny Bakhity sme sa spojili s celým svetom v modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi. Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi vyhlásil pápež František v roku 2015 na deň, kedy si Cirkev pripomína sväticu, ktorá na vlastnej koži prežila muky otroctva. Slovenská katolícka charita (SKCH) prostredníctvom projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi zorganizovala pri tejto príležitosti už po tretíkrát modlitbové stretnutie.

Tohtoročné modlitbové stretnutie sa uskutočnilo u bratov františkánov v Kostole Zvestovania Pána v Bratislave. Modlitby boli tentokrát súčasťou svätej omše. Výnimočnosť svätej omše už na prvý pohľad zvýraznila ikona svätej Jozefíny Bakhity, umiestnená pred oltárom. Pod ikonou tejto svätice sa nachádzala kovová reťaz, ako symbol zotročenia. Počas svätej omše odzneli príbehy ľudí zo Slovenska, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi. Príbehy mužov a žien, ktorí si chceli splniť sny, zlepšiť život. Účastníci sa spoločne modlili za obete obchodovania, v tomto roku hlavne za detské obete, za ich rodiny, za ľudí ktorí im pomáhajú, ako aj za samotných obchodníkov.

Na záver svätej omše bol premietnutý krátky film „IVAN“, ktorý je posledným zbohom jedného z našich klientov – obetí obchodovania s ľuďmi. Svetlá sviečok, počas modlitby k svätej Bakhite, symbolizovali slobodu a dôstojnosť každého človeka a tiež nádej na vyslobodenie tých, ktorých stále ťažia okovy zotročenia. Celú svätú omšu a modlitby sprevádzali spevy Taizé v podaní chrámového zboru Chorus Salvatoris, ktoré dodávali stretnutiu výnimočnú atmosféru. Tému obchodovania priblížila aj výstava fotografií Antona Friča pod názvom „Life after Trafficking – Život po vyslobodení“, ktorá zachytáva spomienky a realitu obetí obchodovania po ich návrate na Slovensko.

Ďakujeme všetkým, ktorí prišli i ktorí nám pomohli s prípravami, zboru Chorus Salvatoris a bratom františkánom sa poskytnutie priestoru.

Viac informácie o projekte STOP obchodovaniu s ľudmi nájdete na stránke www.obchodsludmi.sk