Tri mesiace po zemetrasení v Nepále "Charita prenáša hory" | Slovenská katolícka charita


Tri mesiace po zemetrasení v Nepále “Charita prenáša hory”

pridal: wp-dev | dátum: 29. júla 2015 | kategória: Aktuality

Aj po vyše troch mesiacoch po ničivom zemetrasení v Nepále, ktoré uplynuli v sobotu 25. júla 2015, sa charita snaží svoju pomoc neustále rozširovať a ešte pred začiatkom monzúnových dažďov zasiahnuť aj tie najvzdialenejšie oblasti v krajine.
Mainindra Malla, vedúci prevádzkového programu Caritas Nepalu hovorí: “Charita Nepál prenáša hory, aby sa dostala k ľuďom v núdzi. A to doslova. Vodiči našich nákladných vozidiel odstraňujú skaly z ciest a svahov v jednej z najhoršie postihnutých oblastí Sindhupalchowk. Oddaná práca a horlivosť humanitárnych pracovníkov charity v Nepále pomáha prekonávať mnohé problémy, ktoré sú spôsobené zosuvmi pôdy a zlým počasím. Pomoc a podpora sa dostala aj do odľahlých oblastí, kde je potrebná najviac. Snažíme sa v našich aktivitách nepoľavovať a pokračovať aj naďalej, aby sme boli vždy jeden krok pred monzúnovými dažďami a zabezpečili ľuďom aspoň nevyhnutnú pomoc.“
Sieť Caritas spája viac ako 160 katolíckych humanitárnych organizácií, s ktorými v súčasnosti spolupracuje Charita Nepál. Spolu s miestnymi partnermi, združeniami a dobrovoľníkmi pomáhajú v desiatich najhoršie zasiahnutých oblastiach krajiny vrátane Gorkhy a Sinduupalchok. K dnešnému dňu charita v Nepále pomohla takmer 300 tisíc obyvateľom, z toho 59 tisíc domácnostiam poskytla humanitárnu pomoc, vodu, núdzové a hygienické balíčky pomoci, ktoré obsahujú dezinfekčné tabletky, mydlo, prací prostriedok, zubné kefky a zubné pasty.
V dedine Chandan v oblasti Kavrepalanchok opisuje 74 – ročná obyvateľka Mishra, že v okamihu, keď jej dedinu zasiahlo zemetrasenie, cítila sa ako hodená na zem. Svoj zážitok opisuje ako stav bytia, keď duša opúšťa telo. Členovia jej rodiny a rovnako aj iní miestni obyvatelia sú príjemcovia pomoci, ktorú potrebujú na prežitie počas monzúnového obdobia.V súčasnosti je prioritou charít pôsobiacich v Nepále najmä oplechovanie poškodených striech domov. Napríklad v oblasti Kaverpalanchok dostalo už 314 domácností (približne 1570 ľudí) podobné pokrytia striech, aby mohli ochrániť svoje dočasné prístrešky pred prichádzajúcim obdobím dažďov.
Otec Pius Perumana, riaditeľ Charity Nepál hovorí: “Priblížili k trojmesačnému výročiu a Charita Nepál plánuje so svojimi partnermi aktivity v dlhodobom horizonte. Vieme, že po núdzovej fáze pomoci, musíme teraz zabezpečiť najmä to, aby ľudia mali prostriedky na každodennú obživu. Opravy zničených domov musia byť urobené naozaj dobre. Uvedomujeme si, že našimi skutkami prinášame nádej v lepší život do už rozbitých osudov ľudí v Nepále.“
Slovenská katolícka charita je členom medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorá združuje 165 krajín na celom svete. SKCH vyhlásila na Slovensku ihneď po zemetrasení verejnú zbierku na pomoc Nepálu: číslo účtu SK 93 1100 0000 0029 45463097, variabilný symbol 226.