Ukážme seniorom, že v tom nie sú sami | Slovenská katolícka charita


Ukážme seniorom, že v tom nie sú sami

pridal: charita | dátum: 24. marca 2020 | kategória: Aktuality

Opustenie bytu v čase vysokej šance nákazy vírusom COVID-19 môže pre seniorov znamenať vážne ohrozenie života. Projekt Pošli tašku je výnimočný v tom, že ktokoľvek môže upozorniť na osamelo žijúceho seniora a vybaviť mu donášku nákupu potravín. Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) časti seniorom vo finančnej núdzi ponúka služby aj nákup zadarmo.

Projekt Pošli tašku – www.poslitasku.sk je nápadom dobrovoľníčky Katky a vznikol v čase potvrdenia prvých prípadov nákazy koronavírusu na Slovensku.

Katke zarezonovala myšlienka o vzájomnej ohľaduplnosti, ktorú počula v televízii. Pri vlastných nákupoch myslieť na nejakého seniora a nakúpiť aj jemu. Skutočnosť je však podľa nej iná:

Katarína a dopĺňa, že rodinám sa kvôli momentálnej situácii zmenšujú príjmy. Podľa nej sa ľudia budú prirodzene zaujímať viac o seba. Katarína však nechce, aby sa význam solidarity vytratil. Ľuďom chce uľahčiť pomoc ako sa len dá. Inšpirujúcu dobrovoľníčku Bratislavskej arcidiecéznej charity teda napadlo – ľudia dajú charite tip na seniora v núdzi a charita mu pomôže.

V charite zvonia telefóny nonstop

Projekt Pošli tašku je zameraný na podporu všímavosti. V čom sa líši od ostatných podobných iniciatív? Bratislavská arcidiecézna charita má dlhoročné skúsenosti s pomocou pre seniorov. Už bez výzvy Pošli tašku denne seniori volajú a prosia charitu o nákup potravín, ale aj o darovanie potravinových balíkov. Pred pár dňami sa ozvala napríklad 65-ročná seniorka Anna z bratislavskej mestskej časti Ružinov, s cukrovkou a vážnymi zdravotnými problémami, má opodstatnený strach ísť na nákup. Základný motív, ktorý vedie BACH k tomu, aby pomáhala seniorom, je byť im blízko aj v čase, keď ich ohrozenie je ešte väčšie. Výhodou je, že o mnohých senioroch už vie, pretože im pomáha dlhodobejšie. Boris Hrdý riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity:

Služba je určená nielen pre seniorov z hlavného mesta

Bratislavská arcidiecézna charita združuje dobrovoľníkov aj vo farských charitách. Od prvých dní prísnych preventívnych opatrení v krajine sa títo dobrovoľníci snažia pomáhať aj seniorom – službu Pošli tašku teda nájdete aj v Skalici, Senci, Šaštíne či Pezinku. Podrobnejšie kontakty uvádza bratislavská charita na www.poslitasku.sk.