150.000 darovaných školských pomôcok pomohlo deťom zo sociálne slabších rodín | Slovenská katolícka charita


150.000 darovaných školských pomôcok pomohlo deťom zo sociálne slabších rodín

pridal: charita | dátum: 1. júna 2022 | kategória: školské pomôcky

Symbolicky na Deň detí (1. jún) zahajuje Slovenská katolícka charita už 13. ročník populárnej zbierky školských pomôcok. Cieľom je naplniť školské tašky žiakov zo sociálne slabších rodín, preto ak máte doma nevyužité ceruzky, farbičky, zošity či iné školské potreby, ktoré sú vašim deťom navyše alebo školskú tašku, z ktorej Vaše deti vyrástli, neváhajte a do 15. septembra ich môžete priniesť do jedného z viac ako 76 zberných miest po celom Slovensku. Ak nemáte cestu okolo, pomôcť môžete aj finančné prostredníctvom účtu SK37 0900 0000 0001 7687 5345, variabilný symbol 2211 alebo online na https://charita.darujme.sk/socialne-stipendium/.

Darovať môžete aj elektroniku

Situácia za posledné dva ročníky nás podporila v tom, aby sme zbierku rozšírili aj na elektroniku. Darovať tak môžete aj zachovalé, ale stále funkčné tablety, notebooky, či telefóny prostredníctvom ktorých môžu žiaci absolvovať vyučovane dištančne.  Touto výzvou apelujeme nielen na jednotlivcov, ale predovšetkým firmy a spoločnosti, ktoré každoročne vyraďujú tisícky zariadení.

Príbehy pomoci z roku 2021

Vďaka sociálnemu štipendiu sme minulý rok podporili konkrétne deti s talentom, ktorým sme uhradili poplatky za športové, jazykové a iné záujmové a vzdelávacie krúžky, školské exkurzie či stravné. Viktor sa narodil ako nevidiaci, no napriek svoju hendikepu hrá na husliach a reprezentuje Slovensko na domácich a zahraničných súťažiach. Aby sa na tieto súťaže dostal, cvičí aj štyri hodiny denne. Cesta za zvládnutím novej skladby býva náročná. Noty mu v Prahe najskôr preložia do Braillovho písma a skladbu počúva dokola, kým sa ju naučí naspamäť.

Veronika pochádza z rodiny s piatimi deťmi. Má 14 rokov a je autistka s ťažkou epilepsiou. Spomedzi súrodencov je najstaršia a navštevuje Súkromnú spojenú školu, počas týždňa býva na internáte. Žiaľ, otec je aktuálne nezamestnaný a všetka starostlivosť o financie je tak na pleciach matky. Keďže rodine chýbajú prostriedky, na zaplatenie školy nestačia a voči škole majú dlh; časť z neho sme uhradili aj zo sociálneho štipendia.

Slovenská katolícka charita koordinuje Zbierku školských pomôcok každý rok cez arci/diecézne a eparchiálne charity, ktoré poznajú konkrétne potreby ľudí v obciach či mestách z rôznych regiónov Slovenska. Za 12 rokov fungovania zbierky darovali Slováci deťom približne 150 000 školských pomôcok. Viac informácií nájdete na https://charitapomaha.sk/zbierka-skolskych-pomocok/.