3 studne v Iraku sú skoro hotové | Slovenská katolícka charita


3 studne v Iraku sú skoro hotové

pridal: Ján Košta | dátum: 8. júla 2020 | kategória: Humanitárna pomoc

Voda z nich čoskoro osvieži 30 000 ľudí. Do domov obyvateľov dedín Bášika a Bahzani sa vráti pitná voda a budú môcť opäť pestovať olivy, ktoré im vypálil Islamský štát. Je to adresná pomoc tam, kde sa aj pomocou vody vracia život.

Dorazili generátory

Dorazila posledná časť potrebná na dokončenie výstavby studní, generátory elektrickej energie. Ich cesta bola plná prekážok. Kvôli šíriacemu sa koronavírusu je importovanie do Iraku obmedzené len na určitý tovar a aj pohyb medzi jednotlivými oblasťami v krajine je oveľa náročnejší v tomto čase, vyžaduje si veľa rôznych špeciálnych povolení. Ďakujeme lokálnemu partnerovi Shingala Azad za ich nasadenie a nevzdávanie sa aj napriek komplikáciám! Vďaka našej vzájomnej spolupráci a finančnej podpore SlovakAid sa pod rukopisom Slovákov dejú veľké veci.

Načo tie generátory vlastne potrebujú?

V irackom Kurdistane, ktorý leží na severu Iraku sú časté výpadky dodávok el. energie. Niektoré sú krátke – 15 sekúnd, iné trvajú podstatne dlhšie. Pre čerpadlo, ktoré ťahá vodu z hĺbky 200 metrov je potrebný stály zdroj el. energie. V krajine je dostatok ropy a aj preto sme zvolili naftový generátor. Voda tak bude môcť bez prerušenia tiecť do vodného tanku a odtiaľ do domov miestnych ľudí.