Aktivity SKCH v Ugande predstaví výstava fotografií | Slovenská katolícka charita


Aktivity SKCH v Ugande predstaví výstava fotografií

pridal: wp-dev | dátum: 8. apríla 2014 | kategória: Aktuality

BRATISLAVA. 8. apríla 2014 – Ako žijú bežní ľudia na severe Ugandy, s čím sa najčastejšie hrajú miestne deti, aký je život detí s HIV, ktoré prišli o rodičov a čo v tejto subsaharskej krajine robí Slovenská katolícka charita (SKCH). Toto všetko a oveľa viac predstaví návštevníkom Kostola Najsvätejšieho Spasiteľa na Františkánskom námestí v Bratislave výstava fotografií, ktorá zachytáva rozvojovú pomoc SKCH v Ugande. Výstava potrvá do 28. apríla a pre verejnosť bude dostupná pred svätými omšami a po nich.

„V súčasnosti v Ugande pomáhame už viac ako 180 deťom. Dvadsaťdva dievčat, ktoré sú, žiaľ, všetky HIV pozitívne a prišli o svojich rodičov, žije v našom centre v dedinke Unna. Ďalších 53 detí navštevuje škôlku, ktorú sme tu minulý rok postavili a už viac ako sto detí podporujeme vďaka projektu Adopcia na diaľku®,“ vysvetlil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Výstava je súčasťou kampane Pôstna krabička pre Afriku, ktorej tretí ročník Charita spustila 5. marca 2014. Jej cieľom je vyzbierať finančné prostriedky na prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktoré Charita v Ugande otvorila začiatkom minulého roka, a ďalšie projekty. „Celá naša misia v Ugande je možná len vďaka podpore darcov zo Slovenska. Veľmi si preto vážime ich solidaritu a ochotu pomáhať ľuďom, ktorí žijú v chudobe a zložitých podmienkach,“ uviedol Radovan Gumulák.

Pôstna krabička každoročne opisuje zložité osudy detí, jej tohoročnou tvárou je len šesťročná sirota Jamila, ktorá prišla do nášho centra v máji 2013 veľmi zoslabnutá. Okrem vírusu HIV ju trápil aj chronický kašeľ. Lekári jej okamžite nasadili ARV liečbu a lieky proti TBC. „V priebehu niekoľkých mesiacov sa jej stav výrazne zlepšil a malá Jamila je dnes veselé dievča plné energie. Našou snahou je pomôcť čo najviac deťom ako Jamila,“ uviedol Radovan Gumulák.

Počas roku 2013 sa vďaka zbierke Pôstna krabička pre Afriku, ktorej výnos presiahol 120-tisíc eur, podarilo do centra prijať prvé deti, spustiť projekt Adopcia na diaľku®, postaviť kuchyňu, jedáleň, škôlku pre deti z okolia a začať s výstavbou domu pre chlapcov a malej kaplnky. Vďaka podpore UNESCO a Úradu vlády SR charita tiež zriadila počítačovú učebňu na základnej škole v dedinke Unna neďaleko centra. „V roku 2014 chceme prijať prvých chlapcov a pokračovať v rozvoji centra, aby sme mohli pomôcť čo najviac ľuďom, ktorí sa na nás obracajú,“ vysvetlila pracovníčka SKCH Margita Kačányiová, ktorá zodpovedá za stavbu a prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Verejnosť sa do kampane Pôstna krabička pre Afriku môže zapojiť priamym darom na číslo účtu 4008058424/7500 alebo cez stránku www.postnakrabicka.sk, odoslaním darcovskej sms v hodnote dve eurá v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877 alebo zapojením sa do projektu Adopcia na diaľku®. Viac informácií o kampani a aktivitách SKCH v Ugande nájdete na stránke www.postnakrabicka.sk.

Foto: archív SKCH