Bol v Sindžári, keď oblasť napadol Islamský štát | Slovenská katolícka charita


Bol v Sindžári, keď oblasť napadol Islamský štát

pridal: wp-dev | dátum: 22. júna 2017 | kategória: Aktuality

Prichádzali cez pohorie, pripravený na nich nebol nik. Čierne vlajky viali v povetrí, keď za pokriku Alláhu Akbar plienili dedinu za dedinou. Ženy a deti si brali, mužov strieľali na mieste. Minorita irackých Jezídov zažívala genocídu, ktorej následky budú celé generácie sprevádzať ešte dlhé dekády.

Keď začal v rôznych krajinách Blízkeho východu či subsaharskej Afriky vyčíňať Islamský štát, mnohí kresťania zažívali peklo. ISIS na obsadených územiach označoval ich domovy, neskôr sa tlak stupňoval. Tisíce začali z miest utekať.

Slovenská katolícka charita vtedy reagovala okamžite, plánovala spustiť projekt na záchranu kresťanov na Blízkom východe. Keď sa však ukázalo, že na jezídoch je páchaná otvorená genocída, že mužov na mieste strieľajú a s ich ženami obchodujú ako s mäsom, bolo namieste jasné, kam svoju pomoc nasmerovať. V tábore v oblasti Sindžáru žijú ľudia v stanoch, celé jezídske rodiny zostávajú po útoku Dáišu už tretí rok bez domova.

Khairi Hasan Havind Aldakhi je jezída, iracký Kurd. Keď prišiel nečakaný útok, nachádzal sa priamo v oblasti.

„Ja osobne a aj obyvatelia utečeneckých táborov v Sherfadine a okolí ďakujeme Charite za vybudovanie studní. Vážime si, že naše rokovania priamo na mieste v tábore neostali len vo fáze rozprávania, ale vyústili do rýchlych a konkrétnych krokov. Dnes majú ľudia pitnú vodu – ďalší krok k zmierneniu utrpenia, ktoré im priniesol Islamský štát. Sme veľmi vďační,“ povedal na návšteve v Bratislave Aldakhi.

Charita naďalej vníma potreby ľudí v Iraku, ktorých utrpenie nekončí ani po troch rokoch. „Aktuálne rokujeme o tom, ako ľuďom dotknutých vojnou pomôcť ešte viac. Deti a mladí v tábore nemajú vzdelanie, často ani prístup k zdravotnej starostlivosti,“ hovorí manažér pre rozvojovú spolupráca a humanitárnu pomoc Charity Hugo Gloss.

Počas návštevy na Slovensku sa začal plán nového projektu, ktorý má genocidovanej menšine jezídov pomôcť dlhodobo. Ak všetko dobre dopadne, stovky bezprízorných detí bude mať čoskoro svoje miesto v nových triedach.

Dať mladým vzdelanie totiž znamená dať im novú šancu. Máme veľkú radosť. Viac info už čoskoro.