Bratislavská arcidiecézna charita otvorila Centrum solidarity. Prečo ho navštíviť? | Slovenská katolícka charita


Bratislavská arcidiecézna charita otvorila Centrum solidarity. Prečo ho navštíviť?

pridal: charita | dátum: 30. januára 2020 | kategória: Aktuality

Ešte nedávno sklad, dnes Centrum solidarity, ktorý prináša úžitok ľuďom v núdzi aj rodinám z bezprostredného i širšieho okolia. Pod rukami našich šikovných kolegov z Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH)  a dobrovoľníkov z projektu Nové Mesto bol priestor pred rokom nanovo vymaľovaný a obnovený do stavu opätovného používania. Prvých návštevníkov centrum oficiálne privítalo 28. januára na akcii vzájomnej výmeny SWAP, pripravenej v spolupráci s Rodinnou zónou bez peňazí v Petržalke.

Prvá akcia úspešne za nami

Čo je SWAP? Hoci je cudzokrajne znejúci koncept pre naše končiny ešte relatívnou novinkou, vedzte, že ho nevedomky vykonávate aj vy sami pri vzájomnej výmene oblečenia alebo iných potrieb, či už doma, v rodinách, alebo medzi priateľmi. Nejde teda o žiadnu novotu, jedinou zmenou je, že tentoraz prebieha výmena medzi ľuďmi širšieho okolia, nie nevyhnutne medzi známymi. Takáto výmena potom napomáha vytváraniu nových vzťahov a budovaniu komunity, v ktorej si žiadni susedia nie sú vzdialení ani cudzí.

Na prvú akciu Centra solidarity mohli návštevníci priniesť vlastné nepoužívané oblečenie, topánky, hračky či dokonca riad a iné domáce potreby, ktoré už nepotrebovali, a na oplátku si mohli vziať čokoľvek, čo ich zaujalo. Sme radi, že ľudia túto ponuku využili a už krátko po otvorení bolo sem-tam vidieť aj poloprázdne police. Pracovníci centra majú teraz plné ruky práce s uložením nových vecí, ktoré návštevníci do centra doniesli. Hurá, náš koncept vzájomnej pomoci sa na prvý krát hneď ujal. 🙂

Čo ďalej?

Centrum solidarity ostáva i naďalej v rukách Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH), ktorá má s jej využitím veľa plánov. Okrem prípravy ďalšej vzájomnej výmeny uvažuje o možnosti realizovať v priestoroch centra prednášku na ekologickú tému či workshop upcyklácie, teda premeny oblečenia, na ktorom si staršie alebo už nepadnúce oblečenie prešijete na módne kúsky pod dozorom kreatívnej školiteľky. Ak máte záujem zapojiť sa do chodu Centra solidarity, prípadne máte nápad, čo by sa dalo v centre zrealizovať, prihlásiť sa môžete na mailovej adrese centrumsolidarity@charitaba.sk.

Víziou Charity je spraviť z pôvodného „skladu nepotrebných vecí“ miesto – a možno i centrum – sústredenej komunity, ktoré bude slúžiť vzájomným stretnutiam i sociálnej pomoci všetkým, ktorí to potrebujú, osamelým rodičom, seniorom a ľuďom bez domova. Držíme im v tom prsty a prajeme veľa ďalších, podobne úspešných akcií.

Centrum solidarity sa nachádza v Petržalke na Jasovskej 6. Otvorené je v utorok, stredu, piatok a sobotu. Viac informácií nájdete na stránke Bratislavskej arcidiecéznej charity.