Caritas Bielorusko reaguje na nepokoje po voľbách z 9. augusta | Slovenská katolícka charita


Caritas Bielorusko reaguje na nepokoje po voľbách z 9. augusta

pridal: charita | dátum: 9. septembra 2020 | kategória: Zahraničie

V Bielorusku sa v nedeľu 9. augusta 2020 konali prezidentské voľby. Tisícky frustrovaných Bielorusov po celej krajine sa vybrali do ulíc, aby vyjadrili nedôveru v opätovné zvolenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Podľa predbežných výsledkov zverejnených Ústrednou volebnou komisiou (ÚVK) získal 80% hlasov. Od 9. augusta sa vo väčších i menších mestách po celom Bielorusku konajú masové pokojné protesty žiadajúce spravodlivé voľby a poctivé spočítanie hlasov. Poriadková polícia použila na demonštrantov slepé granáty, gumené guľky, obušky, vodné delá a slzný plyn. Počas nepokojov sa zranili tisícky ľudí a päť ľudí zahynulo. Podľa očitých svedkov policajti bili demonštrantov bez ohľadu na pohlavie či vek.

V Bielorusku tri dni nefungovalo internetové pripojenie. Táto situácia ďalej pokračuje, štátne orgány každý deň na niekoľko hodín vypnú internet. Hlavné nezávislé informačné web stránky sú zablokované, ako aj oficiálne web stránky katolíckej cirkvi v Bielorusku. Štátne orgány bránili návratu arcibiskupa Kondrusiewicza do jeho vlasti po návšteve v Poľsku. Všetky organizácie občianskej spoločnosti čelia novej vlne represií a strachu. Na druhej strane sa však zdvihla vlna solidarity a vzájomnej podpory, ktorá nemá v histórii krajiny obdobu. To nás napĺňa nádejou a dôverou v lepšiu budúcnosť.

Aktuálne udalosti nás ovplyvňujú a dotýkajú sa nás ako ľudí aj ako organizáciu. Najdôležitejšou povinnosťou Caritas je stáť pri ľuďoch v núdzi a naďalej poskytovať podporu v rámci našich aktuálnych projektov. Caritas sa pridáva k pozícii Konferencie katolíckych biskupov v Bielorusku, ktorá jasne odsudzuje všetky formy násilia a volá po pravde a dialógu. Otec Vitalij Dobrolovič, riaditeľ Caritas Bielorusko, sa k aktuálnym udalostiam v krajine vyjadril takto:

„Caritas nie je politika, Caritas je láska Krista, ktorá sa napĺňa prostredníctvom človeka voči svojmu blížnemu. Misiou Caritas je pomôcť každému, kto to potrebuje, dať nádej tam, kde sa zdá byť stratená a ukázať ducha lásky vo svetle ľudského života. Keď dnes pozorujeme, čo sa deje v našej krajine, každý z nás prežíva rôzne pocity. Na jednej strane je tu neznesiteľná bolesť tých, ktorí boli neprávom odsúdení a mučení, tých, ktorí v slzách žiadajú pravdu a spravodlivosť, a na druhej strane radosť a viera v očiach ľudí, ktorí chránia svojich blízkych slovami a zákonom. Mohli by sme dlho vymenúvať zážitky Bielorusov z posledných dní. Najvýstižnejšie slová však nájdeme v encyklike „Caritas in veritate“ Benedikta XVI:

„Dnes sme svedkami závažného protirečenia. Na jednej strane sa vymáhajú domnelé práva, ktoré majú povahu svojvôle a nie sú nevyhnutné, pričom sa pozdvihuje hlas za ich uznanie a šírenie verejnými štruktúrami. Na druhej strane sa zneužívajú a odopierajú elementárne a základné práva veľkej časti ľudstva.“

Každý z nás robí všetko pre to, aby pomohol tým, ktorí sa ocitli na prahu bolesti a zúfalstva. Nejde len o mnohé charitatívne organizácie, ale aj o ľudí s dobrým, súcitným srdcom. Je veľmi dôležité, aby dnes všetci prejavili solidaritu obetiam. Caritas Bielorusko v týchto ťažkých časoch volá po tom, aby sa naša krajina zjednotila v modlitbe za všetky obete pokojných protestov, po pokojnom riešení konfliktných situácií v Bielorusku, po ukončení násilia v našej domovine a po pripojení sa k úsiliu pápeža Františka, ktorý sa prihovára k svetu:

„Moje myšlienky smerujú k drahému Bielorusku. Veľmi pozorne sledujem situáciu, ktorá vznikla v tejto krajine po voľbách. Volám po dialógu, ukončení násilia, rešpektovaní spravodlivosti a zákona. Verím, že všetci Bielorusi sú pod ochranou Božej Matky, kráľovnej mieru.“

Caritas Bielorusko sa vám chce poďakovať za akýkoľvek prejav solidarity, otvorené srdce a silnú podporu, ktorú zamestnanci a dobrovoľníci Caritas pociťujú za posledný mesiac.