Celonárodná Púť charít dostala medzinárodný rozmer, cieľom je budovanie cezhraničnej spolupráce | Slovenská katolícka charita


Celonárodná Púť charít dostala medzinárodný rozmer, cieľom je budovanie cezhraničnej spolupráce

pridal: charita | dátum: 5. októbra 2022 | kategória: Aktuality

Podujatie, ktorého sa každoročne zúčastní viac ako 500 ľudí, malo dvojročnú prestávku spôsobenú pandémiou Covid-19 a vyvrcholí v Bazilike Sárospatak odovzdávaním ocenení najlepším zamestnancom charity.

Trinásty ročník spoločnej Púte charít, ktorú organizuje Slovenská katolícka charita (SKCH), bude v sobotu 8. októbra hostiť Spišská katolícka charita v maďarskom Sárospataku. Zamestnanci, dobrovoľníci a klienti z celého Slovenska sa stretnú, aby spoločne poďakovali za uplynulý rok.

„K spoločnej púti nás inšpiroval fakt, že sv. Alžbeta je patrónkou charity, aj slovenskej a maďarskej charity. Sárospatak je jej rodiskom, žili sme spoločne v jednej krajine. A preto sme sa rozhodli po pandemickej prestávke poďakovať na púti v spoločnosti charít z Maďarska, Ukrajiny a Slovenska,“ uviedol Pavol Vilček, diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity. Predpoludňajší program bude venovaný modlitbám a slávnostnej sv. omši, ktorú budú celebrovať prezident SKCH Mons. Tomáš Galis a trnavský arcibiskup, Mons. Ján Orosch. Priamy prenos z nej si budú môcť vypočuť poslucháči Rádia Lumen.

Cezhraničná spolupráca charít

V predvečer podujatia, v piatok 7. októbra, sa uskutoční aj stretnutie riaditeľov slovenských, maďarských a ukrajinských charít, ktorého cieľom je obnoviť cezhraničnú spoluprácu. Tú iniciovala Spišská katolícka charita s Egerskou charitou (HU) a bola oficiálne podpísaná v roku 2021 za prítomností riaditeľa Pavla Vilčeka, biskupa Mons. ThDr. ICLic. Jána Kuboša a predstaviteľov egerskej arcidiecézy.

„V rámci tejto spolupráce sa chceme inšpirovať dobrými skúsenosťami maďarskej charity v dobrovoľníckej činnosti, rozvoja spolupráce s farskými charitami a prácou s mladými ľuďmi na základných a stredných školách,“ priznal generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech. Maďarská charita má systém budovania siete dobrovoľníkov a k dobrovoľníctvu povzbudzujú už malé deti zapojením do jednotlivých aktivít, ktoré charita organizuje, aby  si od mala uvedomovali, že pomáhať je dobré.

Veľké poďakovanie všetkým, ktorí tohtoročnú spoločnú púť charít neúnavne pripravujú. Viac informácií o charitnej činnosti ako aj jednotlivých projektoch, ktoré realizujeme, nájdete na oficiálnej stránke SKCH https://www.charita.sk/; na stránkach arci/diecéznych a eparchiálnych charít a sledovať nás môžete tiež na Facebooku a Instagrame.